İşte Depresyona Doğal İlaç

İşte Depresyona Doğal İlaç

Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Başaran Gençdoğan; depresyona sebep olan etmenler ve tedavi yolları üzerinde açıklamalarda bulundu.

Depresyonun çağın soğuk algınlığı gibi görülmesi gerektiğini ifade eden Gençdoğan, duygu, düşünce ve davranış bozukluğunu beraberinde getiren ilişkileri olumsuz yönde etkileyen rahatsızlığın dünya sağlık örgütünün (who) tespitini göre ilk beş rahatsızlık arasında yer aldığını söyledi. Depresyonun 20 30 yıl içerisinde psikolojik hastalıklar içerisinde ilk 2 de yer edineceğini ifade eden Gençdoğan, hastalığa sebep olan etmenlere değindi.

Sanal Alem Yalnız Hissettiriyor

Bilgisayar başında saatlerce vakit geçirmenin ilişkileri sanal hale getirdiğini ifade eden Gençdoğan, “Telefonla saatlerce mesajlaşarak iletişim sürdürmek ve yan yana gelindiği zaman da iletişimi sürdürememek insanları yalnızlaştırıyor. Bu durum depresyona neden oluyor. Depresyonun ilacı sosyalleşmektir. Kişi sosyalleştikçe ve sosyal ilişkiler kurdukça depresyon azalacaktır” dedi.

Yaşam Olduğu Gibi Benimsenmeli 

Doç. Dr. Gençdoğan, depresyondan korunmanın en önemli yollarından birisinin de hayatı olduğu gibi kabul etmekten geçtiğini anlattı. Beklentiler ile elde edilenler arasında çoğu zaman ayrımlar olduğuna açıklık getiren Gençdoğan, hayatı olduğu gibi kabul etmek gerektiğini ifade etti .Yaşama “Misafir umduğunu değil, bulduğunu yer” atasözünden hareketle yaklaşılması gerektiğini dile getiren Gençdoğan, şunları kaydetti:
“Bu kabul, depresyona yakalanma riskini azaltır. İnsan sürekli gelişmek, ilerlemek isteyen bir canlıdır. Gerçekçi olmayan beklentiler depresyonu artırabiliyor. Gerçekçi olmak önemlidir. Depresyon bazen fizyolojik rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Öncelikle bunun iyi anlaşılması lazım. Reaktif depresyon ise yaşam olaylarından kaynaklanır. Yaşanan olaylar sonucu kişi depresyona girmektedir. Birisinin kaybı depresyonu tetikleyebilir. Yani yaşamın kendisi aslında depresyonun tetikleyici unsurudur. Endojen depresyonda mutlaka psikiyatrik ilaçlara başvurulur. Ama reaktifse hem farmokolojik, hem de psikoterapilerle tedavi edilebilir.”

Okunmaya Değer Yazı!  Diş Hastalıklarında Tıbbi Hikayenin Önemi

Kaynak: Limithaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir