Kadınların Gizli Sorunu: İdrar Kaçırma!

30 yaşın üzerindeki yaşa sahip her 4 kadından 1’i idrar kaçırmadan şikayetçi! Özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda, çok fazla doğum yapmış kadınlarda, hatta bazen hiç doğum yapmamış kadınlarda bile görünen bir durum.

Neden İdrar Kaçırılıyor?

İşte idrar kaçırmanın 3 nedeni:

  • Stres İnkontinans: Öksürme, hapşırma, bir anda ayağa kalkma, ağır bir şey kaldırma, gülme kısacası karın içi basıncın arttığı durumlarda önce damla damla sonraları ise sızdırma şeklinde görülür. Alta yatan neden ise mesane ve mesaneden dışarı açılan kanal kapakçıkların yetersizliği ya da zayıflığı olabilir. Risk faktörü ise doğum, gebelik ve menopoz olarak bilinmektedir.
  • Urge İnkontinans: Aniden oluşan idrar yapma isteğiyle beraber ortaya çıkan idrar kaçırılması durumudur. “idrarı yetiştirememe” olarak da adlandırılır. Mesanede aniden ortaya çıkan istemsiz kasılmalar sonucunda meydana geldiği bilinmektedir. Kişi tuvalete yetişemeden idrar kaçırma meydana gelir. Bunun ortaya çıkardığı sıkıntıyla kadın geceleri de dahil olmak üzere çok sık tuvalete gider. İdrar yolları enfeksiyonları, idrar yollarında kum, taş gibi mesane iltihaplanması yapan sebepler, bağırsak problemleri, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, inme ve multipl skleroz gibi hastalıklar idrar kaçırılmasına sebep olabilir.
  • Mikst İnkontinans: Her iki idrar kaçırma tipinin de beraber görüldüğü durumdur. Kadınlar, bu durumun utanılacak bir durum olmadığını öncelikle bilmeliler. İdrar kaçırma, herhangi bir tıbbi ya da psikolojik durumla ortaya çıkabildiği gibi geçici veya kalıcı olarak da hayatınızda yer edebilir. Tanı koyması ise çok kolaydır ve çoğunlukla da tedavi edilebilir.
Okunmaya Değer Yazı!  Halk Sağlığı Açısından Enfeksiyonlardan Korunma

Alınacak Önlemler Nelerdir?

Yaşam tarzınızda yapılacak birkaç değişiklikle idrar kaçırma riskini azaltmak mümkün. Örneğin:

  • İdeal kiloda olmak,
  • Mesane uyarıcı etkisi olan yiyeceklerden ve kafeinli içeceklerden uzak durmak,
  • Sigara kullanmamak veya kullanılıyorsa bırakmak,
  • Lifli gıdadan zengin bir beslenme şekli belirlemek, kabızlığı engellemeye çalışmak,
  • Düzenli fiziksel aktivite yapmak,
  • Özellikle hamilelik döneminde olmak şatıyla, kegel egzersizlerini günlük yaşamda uygulamaya çalışmak,
  • Düzenli sağlık kontrolü yaptırmak.

Birkaç küçük detayla idrar kaçırma sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Fakat öncelikli olarak yapmanız gereken mutlaka doktora görünmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir