Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır? Merak Edilenler

Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Öncelikle cevabını bulmaya çalıştığımız soru, saç ekimi nedir? Saç ekimi, saç dökülmesi yaşayan insanların, dökülen saçların yerine, ense bölgesinden saç köklerinin bir kısmı alınarak açıklık olan bölgeye taşınmasıdır. Burada avantaj şudur. Ense bölgesinden alınan saç kökleri, taşındıkları yerde 3, 4 greft olarak çıkmakta bu da ense bölgesinden alınan az bir saçla, tepe bölgesinde daha fazla saç elde edilmesine olanak sağlıyor. Tarihte ilk kez 1939 yapılmış olan saç ekimi, gelişen teknoloji ve geçen zamanla daha güzel sonuçlar alınabilen bir işlem halini almıştır. Günümüzde farklı yöntemler gelişmiş olup, aşağıda saç ekim tekniklerine yer verecek olsak da en çok tercih edilen teknikler Fue ve Dhi yöntemleridir. Dhi yöntemiyle daha güzel sonuçlar alınsa da Fue yöntemine göre biraz daha pahalı olduğu için Fue yöntemi daha yaygın kullanılıyor.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Konya saç ekimi alanında hizmet veren Lifehair saç ekim merkezi tarafından yayınlanan yöntemleri incelediğimizde, 9 farklı saç ekim yöntemi olduğu sonucuna vardır. Bu yöntemler Fue, Dhi, Hiperbarik oksijen saç ekimi, buz tekniği, traşsız saç ekimi, gold fue, sakal ekimi, kaş ekimi, safir diamond yöntemleridir. Bu yöntemler hakkında detaylı bilgi almak, avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek için lifehair clinic web sitesini ziyarete debilirsiniz. Bu yöntemlerin hepsinde nihai mantık aynıdır. Mantık ensede bulunan sağlıklı saç köklerinin bir kısmının, tepe bölgesine taşınmasıdır. Yöntemler arasındaki fark kullanılan cihazlar veya işlemin uygulanma şekilleri arasındaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bazı yöntemler daha fazla saç kökünün çıkmasında veya daha gür saçlara sahip olmakta direkt etki ettiği bilinen bir gerçektir.

Okunmaya Değer Yazı!  İstanbul Burun Estetiği 5 Soru Cevap

Saç Ekimi Süreci?

Saç ekimi süreci öncelikle hastanın saç ekimi yaptırmaya karar vermesi ile başlamakta olup ön muayene sonrasında saç ekimine karar verilmesi halinde 1 seans işlemin 6 – 8 saat arasında yapılmasıyla sonuçlanır. Saç ekim merkezleri arasında saat/greft farkı olsa da ortalama olarak 1 seansta 3000 ila 4000 arası greft taşınıyor ve bu da açıklığı çok fazla olmayan saçlar için 1 seansta açıklığın kapanmasıyla sonuçlannıyor. Süreç öncelikle lokal anestezi (sedasyon uygulaması) yapılarak saç diplerinin geçici süreliğine uyuşturulması ile başlıyor. Daha sonra ekim yapılacak bölgeye greftlerin yerleştirileceği kanallar açılıp, saç olan (belirlenen) yerlerdeki saçların, ekim yapılacak bölgeye taşınması ile devam eder. İşlemin herhangi bir riski yoktur fakat işlemlerin hastanede veya en azından hastane ortamında yapılıyor olmasına mutlaka özen gösterilmeli. Saç diplerinin iyileşme süresi ilk 10 günün sonunda kabuklanma olması, 2 ay içerisinde ekilen saçların dışarıda görünen kısmının dökülerek içeriden uzamaya devam ederek yeni saçların yüzeye çıkmaya başlaması ile devam eder ve takribi 1 yıl içerisinde tüm saçlar çıkmış olur. Saç ekimi için uygun olup olmadığınız ön muayene sonrasında kesinleşir eğer kalıtsal bir rahatsızlığınız yoksa genelde saç ekimi için uygun olduğunuz sonucuna ulaşılıyor. Süreç hakkında bunun dışındaki detaylar için, uzman görüşü almanızı tavsiye ediyorum.

Saç Ekimi Sonuçları

Saç ekimi sürecinde, ekim yaptıracağınız uzmanın ekimi sonuçları çok önemlidir. Saç ekimi için merkez arayışı içerisine girdiğinizde mutlaka saç ekimi yapılan hastaların referanslarını görmenizi tavsiye ederim. Çünkü saç ekiminde aynı işlemi yapan 2 farklı uzmanın sonuçları da oldukça farklı oluyor. Saç köklerinizin ve kafanızın yapısı saç ekimi için çok uygun olsa bile işlemi iyi yapamayan bir uzmanın sonuçları kötü olur. Bunu göz önüne almalı ve saç ekimi için referanslara mutlaka göz atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir