Kansere Karşı Yeni Umut

Kansere Karşı Yeni Umut

Pek çok insanı korkutan ve ölümle sonuçlanabilen arı sokmalarının yanında Brezilya’da yapılan bir araştırmada bir eşek arısı tipinin kansere karşı mücadelede etkili bir zehre sahip olduğu araştırılıyor.

Gündelik hayatta pek çoğumuzun korktuğu arılar, ürettikleri bal, arı sütü ve polenle olduğu kadar son dönemde yapılan araştırmalarda kansere karşı mücadele gösterdikleri başarıyla da dikkat çekiyorlar. Uzun dönemdir bal arılarının ürettikleri doğal antibiyotik olan propolisin sağlığa olumlu etkilerini araştıran bilim dünyası, Brezilya’da yaşayan bir eşek arısı tipini takibe aldı. Bu arı tipinin üzerinde yapılan klinik deneylerle arının iğnesindeki bir toksinin kanserle mücadelede etkili olabileceği konusunda ilerleme kaydedildiği açıklandı. Arının iğnesindeki bu toksinin yağlarla etkileşime girerek sağlıklı hücrelere zarar vermediği gibi kanserli hücreleri de azalttığı vurgulandı.

Brezilya’nın güneydoğusunda yaşadığı tespit edilen ve orjinal adı “Polybia Paulista” olan eşek arısının iğnesinde bulunan MP1 toksininin kanserli hücrelerin azalmasında oldukça etkili olduğu ve yağ hücreleri ile etkileşime girerek bu olumlu etkiyi sağladığının düşünüldüğünü ifade eden bilim adamları, bu araştırmalar sonucunda bu toksinin sürdürülebilir olarak kanser tedavisinde kullanılabilir hale getirmeyi amaçladıklarını, bu amaçla da çalışmaların sürdürüldüğünü belirttiler.

Toksinin ilaç olarak kullanılabilir hale gelmesi için daha pek çok klinik araştırma yapılması gerektiğini ve bunun da zaman gerektirdiğinin altını çizen bilim adamları, bu sürecin 3-4 yılı alabileceğini belirterek kansere karşı kalıcı bir ilaç üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

Okunmaya Değer Yazı!  Bebeğinizin Kilosu İklim Değişiklikleri Nedeni İle Azalmasın

Kaynak: Limithaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir