Sivilcelerden Kurtulmanın 10 Yolu

Cildinizin üzerinde bulunan tüm maddeleri, ölü cilt hücrelerini ve ekstra olarak bulunan yağları temizleyebilmeniz için yüzünüzü günde iki sefer yıkamanız gerekmektedir. Günde yüzünüzü iki kereden fazla yıkamak faydadan çok cildinize zarar verebilir. Yüz yıkamanızda Ilık su ve yumuşak sabun kullanmaya özen gösterin. Sert bir sabun (deodorant vücut sabunu gibi) kullanırsanız, zati iltihaplanmış cilt yüzeyinizin tahriş olmasına yol açabilir.  Yüzünüzü yıkadıktan sonra çok yumuşak bir bez ile veya elinizle çok bastırmadan, hafifçe yıkayın. Yıkadıktan sonra iyice durulayın ve sonrasında temiz bir yumuşak havlu ile kurulama işlemine geçin.

2. Nemlendirin

Yağlı, kuru ciltler için yapılmış ayrı ayrı nemlendiriciler bulunmaktadır. Nemlendiricinizi alırken içindekiler bölümünde “noncomedogenic” olup olmadığına dikkat edin, “noncomedogenic içeren nemlendirici cildinizde iltihaplı sivilce yapmamalıdır.

3. Bir  sivilce kremi deneyin

Bu sivilce kremleri için eczanelerde reçete sorulmamaktadır. Birçoğu,benzoil peroksit, salisilik asit, glikolik asit veya laktik asit gibi bakterileri önleyen ve cildinizi kurutan maddeler içermektedir. Başlangıç olarak kullanımı en düşük miktarda tutmak ehemmiyetlidir. Daha sonra kullanımın tesirine göre miktar ve müddetini kendiniz ayarlayabilirsiniz.

4. Makyaj yaparken dikkat edin

Şayet yüzünüzde bilerek veya bilmeyerek bir sivilce patladıysa bu vaziyetlerde toz veya allık kullanmamaya dikkat edin.

Okunmaya Değer Yazı!  Lazer Epilasyon Ağrılı Bir İşlem midir?

Makyajlıysanız, günün nihayetinde netlikle yıkayın. Olası olduğunca, boyalı maddeler ve kimyevi maddeler içermeyen yağsız kozmetik ürünleri kullanın. “Sivilceye kapı aralamamaktadır” mananına gelen “noncomedogenic” olarak belirtilmiş makyaj ürünlerini alın. Ürün satın almadan önce netlikle içerisindekiler bölümünü okuyun.

5. Saçlarınıza dikkat edin

Saçlarınızda koku, yağ, jel gibi ürünler kullanmayın. Bu ürünler cildinize bulaşırlarsa cildinizin gözeneklerini tıkayabilir ve cildinizde tahrişe kapı aralayabilir. Saç yıkamanızda saç kremi ve natürel şampuan kullanın. Saçlarınızı sık sık yıkayabilirsiniz ancak uzun saçlılar saçlarını yüzlerinden uzak tutsunlar.

6. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun

Daimi yüzünüze dokunmaktan vazgeçin. Daimi yüzünüze dokunmak yalnızca bakterilerin çoğalmasına kapı aralamaz, cildinizde tahrişe kapı aralayabilir. Enfeksiyona ve yaralanmaya kapı aralayabileceği için katiyen tırnaklarınızla sivilceleri sıkmayın, patlatmayın.

7. Güneşten uzak durun

Güneşin ultraviyole ışınları vücudunuzda iltihaplanmayı ve kızarıklığa kapı aralayabilir ve post-inflamatuar hiperpigmentasyona (koyu renk farklığına) kapı aralayabilir. Kimi akne ilaçları cildinizi güneş ışınına karşı daha hassas hale getirebilir. Bu yüzden güneş ışınlarına maruz kaldığınız müddeti düşürmenizde yarar var. Bilhassa sabah 10, öğlen 2 arasındaki saatlerde uzun kollu gömlek, pantolon giyin ve geniş çaplı şapka takın. Yüzünüzde sivilce olsun yada olmasın, güneş ışınlarına çıkmadan en az 20 dakika önce her vakitSPF 30 veya daha üstü geniş spektrumlu bir güneş kremi uygulayın. Yeni sivilceleri daha az olası hale getirmek için güneşten savunucu yaftaya bakarak “noncomedogenic”  olmasına dikkat edin.

Okunmaya Değer Yazı!  İstanbul Burun Estetiği 5 Soru Cevap

9. Her gün egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmak cildiniz de dahil tüm vücudunuz için faydalı olacaktır. Egzersiz yaparken vücudunuzu tam manasıyla kapatan elbiseler giymeyin. Sonrasında ılık su ile duş alın.

10. Sakin olun

Yapılan kimi araştırmalar sivilce türlerinin strese bağlı olarak vücutta göründüğünü göstermiştir. Stresten uzak durmaya, sinirlenmemeye özen gösterin. Stres meseleleriniz devam ederse bir dermatologla müzakereye dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir