Migren Tedavisinde Botox

Migren Tedavisinde Botox

Kronik migren, uzun süreli ve şiddetli baş ağrısına yol açması nedeniyle hastaların hayatını adeta kabusa çeviren bir hastalık. Günümüzde uygulanan tedaviler ve yaşam alışkanlıklarında alınan önlemler migren ataklarını önlemede ve baş ağrısı ataklarını azaltmada yardımcı oluyor. Ancak tedavi sayesinde migren atakları kontrol altına alınabilse de, bazı hastalarda sonuç alınamıyor.

Estetik alanında sık kullanılan botoks, günümüzde ilaç ve yaşam alışkanlıkları düzenlenmesinden oluşan tedaviden fayda göremeyen kronik migren hastaları için iyi bir alternatif. Yöntemin etkinliğine dair önemli bir araştırma da Türk nöroloji uzmanlarının çalışmalarıyla tekrar bilim dünyasının gündemine girdi.

Migren Tedavisinde Botox
Migren Tedavisinde Botox

Nöroloji uzmanlarının verdiği bilgiye göre botoks yönteminin kronik migren tedavisindeki etkinliği bilimsel olarak da kanıtlandı. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ve PREEMPT (Phase III Research Evaluating Migraine Prophylaxis Therapy –Migren Profilaksi Terapisini Değerlendiren Faz III Araştırma) adı verilen bilimsel çalışmalar dizisi, estetik amaçlarla yaygın olarak kullanılan botoks yönteminin, kronik migrende ağrının sıklığını ve şiddetini azaltmada etkin bir çözüm olduğunu ortaya koydu.

Bilimsel çalışmalar bu uygulamanın kronik migrenli hastaların dörtte üçünde etkili olduğunu gösterdi. Bu bilimsel kanıt üzerine botoks enjeksiyonlarının kronik migren hastalarında tedavi amacıyla kullanımı Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de 2010 yılında, Türkiye’de de 2011 yılında da onaylandı.

Kaynak: Doğa Hospital

Okunmaya Değer Yazı!  Tomografi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir