Şeker Ölçüm Cihazları Ölüm Saçıyor

Şeker Ölçüm Cihazları Ölüm Saçıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), 10 Ocak 2011 tarih ve 2011/5 sayılı şeker hastaları için hayati derecede önemli olan şeker ölçüm cihazlarıyla ilgili ciddi sorunlara sebep olmuştu. Sağlık Bakanlığı’nın atılımıyla 01.03.2011 tarihi itibariyle sistem değişikliği uygulandı. Sistem değişikliği kapsamında bu cihazların performansını değerlendirmek amacıyla test uygulanmış ve şeker cihazlarından 35 tanesi uygulanan test sonucunda olumlu sonuç almıştı.

Muhabir Senim Tanay Karakuş’un haberine göre; geçtiğimiz 4 yıl içerisinde sosyal sigortalar kurumunun geri ödenecekler listesine girmiş olan markalara yenileri de eklendi. Bu olumsuz artış, konuyla ilgili denetimin eksik olmasından dolayı yaşanan problemleri daha da üst düzeye çıkardı. şu anda piyasadaki 70 adet şeker ölçüm cihazının 49 adeti uzak doğu menşeli. İşin en korkunç kısmı ise; şeker ölçüm cihazlarının yanlış ölçüm yapması… Yanlış ölçüm yapan bu cihazlar, şeker hastalarının hayati risk yaşamasına sebep oluyor. Konyada ikamet eden Havva Akgül’ün yaşadıkları tehlikenin boyutunun ne derece büyük olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Akgül’ün 12 yaşındaki oğlu için 1 yıl önce şeker hastası teşhisi konmuştu. Aile çocuklarının şekerinin yükselmemesi için sık sık şekerini ölçüyordu. Havva Akgül, bir gece oğlunun aniden fenalaşması üzerine şekerinin çıktığını düşünerek şekerini ölçtü. Ölçüm cihazı, en fazla 140 olması gereken şekeri 250 olarak gösterdi. Çocuğunun şekerinin yüksek olduğunu gören Havva Akgül, emin olabilmek için insülini vurmadan önce çocuğun şekerini tekrar ölçtü. Ancak ölçüm cihazı bu ölçümde de sonucu 20 olarak gösterdi. Hangi sonuca inanması gerektiğine emin olamayan anne, korku dolu saatler yaşadı. Uzun süre olayın şokunu üzerinden atamayan anne, yaşadığı korkunç dakikaları Diyabetle Yaşam Derneği’ne yazdığı mektupta şu cümlelerle ifade etti: “Çocuğumun o gece şekeri düşmüş. Eğer insülin uygulasaydım onu kendi ellerimle öldürecektim.”

Okunmaya Değer Yazı!  Emboli (kan pıhtısı) Hayata Son Verdiriyor

Bu konuyla ilgili Türkiye’nin 4 bir yanından şikayetler alan Diyabetle Yaşam Derneği Başkanı Emine Alemdar “Her şeyimiz bu ölçüme bağlı. Yanlış ölçümler sonucunda sağlığı zarar gören pek çok arkadaşımız var. Son iki yıl içerisinde 4 şüpheli ölüm oldu. Bizim en büyük korkumuz, buna bağlı şekilde gelişecek ölümlerin daha da artması.” diyerek yaşadığı endişeyi dile getirdi.

Kaynak: Limithaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir