Ter Bezi İltihabı

Koltuk Altı İltihaplanması

Ter Bezi İltihabı Nedir? sorusuna cevap olarak; Tıp dilinde derinin iltihaplanması olarak adlandırılan tanımlanan “hidradenitis suppurativa” genellikle koltuk altında sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Fakat yalnızca koltuk altı bölgelerinde değil ter bezlerinin bulunduğu hemen hemen her bölgede meydana gelebilmektedir. Ter bezi iltihabı kendisini, bezelye büyüklüğündeki şişliklerle göstermektedir. İltihabın seyrine göre şişliklerin boyu artabilir. Koltuk altları ve ter bezlerinin bulunduğu bölgeler dışında genital kısımlarda da görülmektedir. Halk dilinde bir diğer adları ise; köpek memesi iltihabıdır.

Erkeklerde kadınlara oranla daha az görülen bir durumdur ve her yaş grubunda meydana gelebilmektedir. Ter bezi iltihaplanması için gerekli tedavi kısa süre içerisinde gerçekleştirilmez ise daha şiddetli enfeksiyonların ve ağrıların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Bezelye büyüklüğünde başlayan bu şişlikler, iltihaplı olduğu takdirde açılarak iltihabı kökü kokular eşliğinde dışarı akıtmaktadır. Genelde ter bezi iltihapları hızlı teşhis ve tedavi ile 2-3 gün içerisinde geçmektedir.

Ter Bezi İltihabı Belirtileri

Ter bezi iltihabı kendisini öncelikle şiddetli ve aniden başlayan ağrılar ile göstermektedir. Bir süre sonra, gerekli önlem alınmaz ise iltihabın verdiği ağrı daha da artmaktadır. İltihap sonucunda meydana gelen deride sertlikler gözlenmektedir. Bu sertlikler ile birlikte iltihap kıl köklerine kadar sıçramakta ve ağrıyı çoğaltmaktadır. İleri boyutta apse meydana gelmekte ve deri rengi koyulaşmaktadır. Meydana gelerek apse patlamakta ve iltihap boşalmaktadır.

Okunmaya Değer Yazı!  İtalyan Doktor Coronavirüs Anlatıyor!

Ter Bezi İltihabı Neden Olur?

Bu hastalığın kesin bir sebebi henüz belirlenmemiştir. Fazla kilolar, aşırı sigara ve alkol tüketimi ve özellikle ergenlik sonrası hormonel değişikliklerin hastalığı tetiklediği gözlemlenmektedir. Genellikle koltuk altı bölgesinde, anüs etrafında bacak arası ve vajinal bölgelerde meydana gelmektedir. Bu bölgelerin hijyenik tutulmaması ter bezi iltihabının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre net olarak bir açıklama getirilmese de sigara ve alkol kullanımının en önemli tetikleyicilerden olduğu açıklanmıştır.

Ter Bezi İltihabı Bitkisel Tedavi

Bitkisel tedaviden önce; ter bezi iltihabı belirtilerini kendisinde fark eden herkes bir uzman görüşüne başvurmalıdır. Uzman görüşü doğrultusunda enfeksiyonun yayılmasını önlemek ve azaltmak için antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Retinoid ilaçlar ile kıl köklerinin tıkanması önlenmektedir. Şişliğin azalması ve ağrıların geçmesi için çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Fakat bunların hiçbirisi, doktor görüşü dışında kullanılmamalıdır. Fakat ne kadar doktora da gitseniz, ilaç da kullansanız hastanın kendisinin de dikkat etmesi gereken hususlar vardır. En önemlisi hijyendir. Tatlı, bağırsaktaki bakterileri çoğalttığı için tüketimi azaltmalıdır, Siyah çay, kahve, kola ve peynir de mantarları çoğalttığı için azaltılmalıdır. Sigara ve alkol tüketimi azaltılmalı hatta mümkünse bırakılmalıdır. Dar giysilerden uzak durulmalıdır. Düzenli bir şekilde ilaç tedavisi yaparak bu maddelere dikkat eden kişilerin ter bezi iltihabından kısa sürede kurtulduğu gözlemlenmiştir. Bitkisel tedavi için iltihaplı bölgenin, sürülerek iyileşmesine yarayan herhangi bir karışım tedavisi yoktur fakat A vitamini bol olan yiyecekler; lahana, havuç ıspanak gibi gıdaların tüketilmesinde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir