İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır
İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır – Vücut Kitle İndeksi

Dil/Languages: Türkçe

Vücut Kitle İndeksi ‘ni hesaplamaya geçmeden kısaca ideal kilo ne demektir, onu öğrenelim. İdeal kilo; bir bireyin yaşına, cinsiyetine, vücut yapısına, kemik-mineral ağırlığına ve kas kitlesine göre, kendi sağlığını korumasını ve geliştirmesini sağlayacak vücut ağırlığıdır. İdeal kilo kişiye göre değişir.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır ?

İdeal kilo hesaplamada kullanılan bir çok yöntem vardır; ama en çok kullanılanı Vücut Kitle İndeksidir. Ancak tabi ki tüm bu yöntemler bir önbilgi niteliğindedir. Peki ideal kilo nasıl hesaplanır? Çok kolay ! Ağırlığınızı, boyunuzun karesine böleceksiniz. Diyelim ki, 80 kilosunuz ve 1.60 boyundasınız. 1.60′ın karesi (1.60X1.60) 2.56′dır. 80′i 2.56′ya böldüğünüzde ortaya çıkan 31.25 kilogram/metrekare sizin vücut kitle endeksini gösterir. Eğer VKİ ( Vücut Kitle İndeksi )’niz 30 ya da daha fazla ise kilo vermeniz gerekiyor.

Vücut Kitle İndeksi

Düşük kilolu………..18.5 kg/m²
Normal kilolu……….18.5-24.9 kg/m²
Fazla kilolu……………25-29.9 kg/m²
Şişman (hafif)……….30-34.9 kg/m²
Şişman (orta)………..35-39.9 kg/m²
Şişman (aşırı)………..40 kg/m²

Yani ;eğer 18.5 değerinin altına düşmüşseniz diyeti biraz abartmışsınız demektir! 18.5 ve 24.9 değerleri arasındaysanız, aynen böyle devam edin,normal değerlerdesiniz;ama Vücut Kitle İndeksi değeriniz 30 ve 30′ dan büyükse sağlık problemleri yaşamamanız için daha sağlıklı bir beslenme programı takip etmenizi öneriyoruz.

 

 

Dil/Languages: Türkçe

Okunmaya Değer Yazı!  Kilo Vermek İstiyorum Ama Nasıl?

Hakkında Skolyoz

Okudunuz mu?

Kış Diyeti

Kış Diyeti

Dil/Languages: Türkçe İçindekiler1 Kış Diyetinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?2 Kış Diyetinde Yaş Grupları Fazlalıklarından kurtulmak isteyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir