Zihinsel Zayıflama İşe Yarıyor Mu?

Zihinsel zayıflama son yıllarda birçok psikolog tarafından dile getiriliyor ve sadece zayıflamada değil birçok tedavi yönteminde de tercih ediliyor. Özellikle bağımlılıkla ilgili tedavilerde bu yöntem deneniyor. Obezitede aslında bir çeşit bağımlılık çeşididir. Yeme içmeye ve aşırı rahata olan bağımlılıktan dolayı kilo alınır. Bunlara tedavi genelde tam sonuç vermektedir.  Uzmanların farklı düşündükleri de görülmektedir.  Bazıları cerrahi yöntemlerin bazıları da zihinle tedavinin mümkün olmadığını söylemektedirler.  Fakat zihinsel olarak tedavi yöntemlerinde genel olarak kesin sonuç alınabilmektedir.

Zihinsel zayıflama yöntemi her şeyin zihinde bitirilmesidir.

Zihinsel olarak yaşadığımız tüm problemlerin üstesinden gelebiliriz. Bunlarla başa çıkabilmemiz tabiî ki mümkündür. Çünkü her şey beyinde bitmektedir. Beynimizde verdiğimiz bir kararın bozulması yâda değişmesi mümkün değildir. Zihin eğer mantıkla da destekleniyorsa mutlaka başarılı olunur. Siz bağımlılığınızın tedavisine karar verdiyseniz ve yanlışınızın da farkındaysanız o zaman kendinizi düzeltme yoluna gidebilirsiniz.

Zihinsel Zayıflama Yöntemleri

Mesela yeme alışkanlıklarınızın yanlış olduğunu biliyorsanız bunu değiştirmek istiyorsanız ancak o zaman başarılı olabilirsiniz. Hayatınızda yapacağınız değişiklikler için önce karar almanız önemlidir ve sonrasında bu kararı uygulamanız gerekmektedir.  Mesela duygusal yeme atakları herkes tarafından yaşanmaktadır. Bu ataklar tamamen beyinde bitmektedir. Siz aslında aç olduğunuz için değil sadece hissettiğiniz duyguyu tam olarak bilemediğiniz için yemek yemektesiniz. Buna engel olan sadece sizin zihinsel tatmin yolunu kullanmanızdır.

Bu yöntemleri kullanırken yapmamız gereken aslında nefes egzersizleri yâda ‘’acaba gerçekten acıktım mı?’’ diyerek on saniye kadar düşünmenizdir. Bunun sonucunda hala aç olduğunuzu düşünüyorsanız o zaman yemek yiyebilirsiniz. Yâda kendinize farklı hobiler edinebilirsiniz. Ancak zihinsel olarak bunu başarabilirsiniz.

Zihinsel zayıflama yöntemleri elbette tek başına etkili değildir. Bunu başarabilmek tabiî ki sizin elinizdedir. Bunu yaparken hem zihinsel tatmin hem de fiziksel aktivitelerle mutlaka desteklenmelidir. Yoksa istediğinizi yiyip içerek kilo vermeniz mümkün değildir. Yediklerinize dikkat ederek ve bunu sporla destekleyerek kesin olarak sonuç alabilirsiniz.

Zayıflamanın kalıcı olabilmesi için bir seferlik değil bunu yaşam tarzı haline getirmeliyiz.

Hayatımızın her anında sağlıklı beslenmeye dikkat etmeli ve yediklerimizin kalorisine dikkat etmeliyiz

Okunmaya Değer Yazı!  Mor Lahananın Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir