Diyet ile İlgili 5 Yanlış: Mehmet Öz Tavsiyeleri

Dr Mehmet Öz’ün zayıflama ve diyet ile ilgili bir çok faydalı bir çok görüşü ve makalesi var. Memhmet Öz Amerika’da yayınlanan TV programında her hafta bitkisel ürünleri tanıtıyor ve diyet ile ilgili kalıplaşmış yanlış yargı ve görüşleri anlatarak insanları bilgilendiriyor. Bu yazımızda insanlar tarafından yanlış bilinen diyet tavsiyelerinin aslında nasıl olduklarını Mehmet Öz’ün yazılarından derlediklerimizle sizlere sunuyoruz.

1.Diyet Yanlışları: Diyet içecekler sizi zayıflatabilir

Diyet içecekler normal içeceklere göre daha az kalorilidir. Bu içeceklerin daha az kalorili olmasının sebebi ise içlerinde şeker bulunmaması. Diyet içecekler yapay tatlandırıcılar ile şekerli hale getirilir. Fakat bilinmeyen gerçek ise esas kilo aldıranın yapay tatlandırıcılar olduğudur.

Mide ve yemek borusunda bulunan tat reseptörleri ile etkileşime geçen yapay tatlandırıcılar pankreas ile vücutta yağ birikimine neden olan insülini açığa çıkarır. Vücuda şeker yerine yapay tatlandırıcı almak sizin iştahınızı açar ve bu nedenle daha fazla besin tüketirsiniz.

2. Diyet Yanlışları: Daha az kalori alırsanız daha az kilo alırsınız.

Çok fazla kalori kesmek, bel bölgeniz için iyi değildir. Haftada keseceğiniz 3500 kalori ile yarım kilo verebilirsiniz. Bu da her gün 500 kalori daha az almak demek. Çoğu diyet vücudunuzu uzun süre aç tutarak hırpalarken, vücuttaki yağ yakımını engeller. Uzun süre aç kalıp, aldığınız kaloriyi azaltmaya çalışırsanız vücudunuz alması gereken kaloriyi kaslarınızı eriterek almaya çalışır. Bu da kas kaybı demektir. En tehlikeli olan konu ise kas kaybı yaparken zayıfladığınızı zannetmektir.

Okunmaya Değer Yazı!  Zihinsel Zayıflama Nedir?

3. Diyet Yanlışları: Makarma şişmanlatır.

Öncelikle çok makarna yiyen insanların şişmanladıkları doğrudur. Fakat bu insanların kilo almasının sebebi makarnanın şişmanlatmasından çok yedikleri makarna miktarıdır. Buna rağmen genel yargı hep makarnanın şişmanlatan bir besin olduğu yönündedir. Makarna gibi besinlerde(pirinç, ekmek vb.) esas konu karbonitratlar değil, bu besinlerin tüketilme miktarı ve bu besinlerden alınan kalorilerdir.

4. Diyet Yanlışları: Akşam 8 den sonra yenilen yemekler kilo aldırır.

Mehmet Öz’e göre bunun biraz doğruluk payı var. Bunun sebebi ise geç saatlerde daha iştahlı olunup farketmeden daha fazla besin tüketilmesi. Fakat geç yemek yemenin en büyük zararı alınan yüksek kaloriler değil, alınan besinlerin yakılamayacak olmasıdır. Geç saatlerde yedikleriniz yüzünden dolu bir mide ile yatağa yatıp bunların yağ olarak depolanmasına neden olabilirsiniz.

5. Diyet Yanlışları: Yağı azaltılmış besinler daha zayıflama dostudur.

Özellikle Türk kültüründe yağlı yemekler daha çok rağbet görüyor. Yağ besinlerine tadını veren faktör olarak dile getiriliyor. Mehmet Öz’e göre de bir yemeğe tadı verenin yağ olduğu kesinlikle doğru. Bununla birlikte çoğu yağı azaltılmış üründe bu lezzetli yağlar çıkarıldığı için bunun yerine yapay tatlandırıcılar, şeker, kıva arttırıcılar konulmaktadır. Bu sebeble bu besinler daha az kalorili ve daha çok diyet dostu gibi gözükse de aslında uzun vadede zayıflamak veya formda kalmak için kullanılmamalıdır.

Mehmet Öz’den kısa diyet tavsiyeleri

Mehmet Öz bir çok diyetisyenin yaptığı ‘bir kibrit kutusu kadar peynir” gibi tabirlere karşı çıkıyor. Bu şekilde insanların kendilerini kötü hissetiklerini ve sıkıcı olan kuralcı diyetler ile bir yere varılamayacağını savunuyor. Bunun yerine büyük yemek tabakları yerine küçük tabakların kullanılmasının insanları hem psikolojik olarak rahatlatacağı hem de porsiyonların küçülerek insanalrın daha az tüketime gideceğini savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir