Suda Doğum Nedir?

Suda doğum son yılların en çok merak edilen hamilelik konularından biridir. Hollywood yıldızları ile başlayan suda doğum modası tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Suda doğumu diğer doğum yöntemlerinden farklı kılan ılık suyun insan vücuduna salgılattığı endorfin hormonudur.

Suda doğum bu nedenle ılık su içinde rahatlıkla yapılabilir. Suda doğum videoları incelendiğinde sürecin çok rahat geçtiği görülmektedir.

Suda doğumun bir ikinci iyi yönü ise bebeğin doğum şokunu kolay atlatabilmesidir. Çocuk anne karnında su içindedir. Doğumdan sonra da su içine girmesi onun yeni doğan bebeklerde çok sık görülen yaşam şokunu atlatmasına yardımcı olacaktır. Çocuğun ılık suyun içine düşmesi sıcaklık farkı sorununu da ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca gürültülü doğumhane ortamları da çocuğun henüz gelişmemiş kulak sistemlerinin hasar görmesi neden olabilir.

Suda doğum bebeğin gözleri için de önemlidir. Uzmanlar çoğu bebeğin ilk dünyaya çıkış anında fazla ışıklandırılmış doğumhane ortamından dolayı görme yeteneğinin bir bölümünü kaybettiğini belirtmektedir. Su içinde doğum ışığı kırdığı için bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Okunmaya Değer Yazı!  Sezaryen Doğum Nedir, Sezaryenin Riskleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir