Gece Körlüğü Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir

Gece Körlüğü Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir

 

Gece Körlüğü Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Göz hastalıklarından birisi olan tavukkarası hastalığı zayıfışıkta veya gece saatlerinde görmeyi zorlaştıran bir göz kusurudur. Gecekörlüğü olarak bilinen bu hastalık genetik kaynaklı olarak bilinir. Nadirolarak görülen bu hastalık kalıtımsaldır ve tedavisi yoktur. Gece körlüğü olanbir kimsenin önce görüş alanı daralır ve daha Gece körlüğü nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir sonra ışığı ve renkleri göremezhale gelerek görme yetisi tamamen kaybolur. Kişinin yaşamını büyük ölüdeetkileyen gece körlüğü ya da tavukkarası kişinin hayattan kopmasına nedenolabilir.

 Tavuk Karası Nasıl Anlaşılır?

  Gece körlüğü diğerbir ismi ile tavukkarası hastalığı kalıtımsal bir göz kusuru olarak karşımızaçıkıyor. Bu problemin otosomal dominant otosomal resesif gibi X’e bağlı olaraktürleri bulunmaktadır. En sık görüleni ise otosomal domaninant olanıdır.Tavukkarası hastalığının en belirgin özelliği ise görülmeyi sağlayan hücrelerile retina pigmen epitel hücrelerinin zarar görmesidir. Tavukkarası küçükyaşlarda pek belirgin olmaz. Ancak yaş ilerledikçe Gece körlüğü nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir kendisini iyice belli eder.Gözde bulunan sarı nokta (Maküla) bölgesi etkileninceye kadar görme normalolarak devam eder. Sarı nokta bölgesi etkilenmeye başladıktan sonra gecekörlüğü oluşmaya başlar.

 Tavuk Karası Nedenleri Nelerdir?

Tavukkarası hastalığı nedenleri arasında dış etkenlerbulunsa da genellikle doğum sırasında veya kalıtsal sorunlardan dolayı meydanageldiği görülmektedir. Tavukkarası göz Gece körlüğü nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir problemi birden fazla nedene bağlıolarak ortaya çıkmaktadır. Bunları şu şekilde sıralamamız doğru olur;

  • Uzağı görmeme (miyopluk)
  • Glokom ve glakom ilaçları
  • Katarakt
  • A vitamini eksiliği ve diyabet
  • Retinitis Pigmentosa
  • Keratokonus
Okunmaya Değer Yazı!  Yenidoğan Sünneti

 Tavuk Karası Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tavukkarası hastalığının yaygın olarak iki belirtisi vardır. Oda geceleri ya da zayıf ışıkta görmekte zorlanmak ya da hiç görememektir.Başlarda kendini basit bir görme sorunu olarak belli etmeye başlar ve git gide karanlık ortamda ya da zayıf ışıkta görememe sorunu başlar. A vitamineksikliği de en yaygın belirtisi Gece körlüğü nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir olduğundan dolayı tedavisinde A vitamin içerengıdalar tüketilmelidir. Yumurta et süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeleritüketilmelidir. Tavukkarası hastalığı hakkında bilgi almak ve tedavisiyaptırmak için göz hastalıkları uzmanından yardım alabilirsiniz.

 

Kaynak: Doğa Hospital

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir