Türkiye’deki Hepatit B Taşıyıcı Sayısı Yaklaşık 3.5 Milyon

Türkiye’deki Hepatit B Taşıyıcı Sayısı Yaklaşık 3.5 Milyon

Türk Karaciğer Vakfı ve Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Bölüm Başkanı tarafından yapılan açıklamada; Türkiye’de yaklaşık 3.5 milyon hepatit B taşıyıcısı olduğu belirtildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada; hepatit C taşıyıcı sayısının da yaklaşık 750 bin olduğu ifade edildi. Rakamın bu kadar büyük olması herkesi tedirgin etti.

Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu ve Prof. Dr. Nuri Bayramov’un önderliğinde gerçekleştirilen kongrede; Azerbaycan’dan 30, Türkiye’den ise 90 uzman yer aldı. Her 2 ülkenin de önemli sağlık sorunları arasında yer alan Karaciğer Hastalıkları’na ilişkin gerçekleştirilen konferansta; Türkiye ile ilgili acı gerçekler de ortaya çıktı. Özellikle Hepatit C tedavisinde son 5 senede yaşanan gelişmeler; kongrenin de ana maddelerinden bir tanesi oldu. Kongreye yeni nesil Hepatit C ilacı bomba gibi düşerken; Türkiye’de yaklaşık 750 bin Hepatit C taşıyıcısı olduğu gerçeği de ortaya çıktı. Aynı zamanda Hepatit B taşıyıcı sayısının Türkiye’de yaklaşık 3.5 milyon kişi sayısına ulaştığı ifade edildi.

Türkiye’de Sayılar Çok Fazla

Özelikle son yıllarda Azerbaycan ve Türkiye’de yaşanan Karaciğer Hastalıkları ile alakalı gerçekleştirilen kongrede; Hepatit C alanında ortaya atılan olağanüstü tedavi yöntemleri damga vurdu. Kongrede Türkiye’nin Hepatit B ve C taşıyıcı sayıları da açıklandı. Buna göre Türkiye’de yaklaşık 750 bin Hepatit C, yaklaşık 3.5 milyon da Hepatit B taşıyıcısı bulunuyor.

Kaynak: Limithaber.com

Okunmaya Değer Yazı!  Kaçak Diş Macunlarına Dikkat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir