Kadın Hastalıkları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kadın Hastalıkları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

Kadın Hastalıkları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kadınların fizyolojik ve hormonal yapıları erkeklere göre daha sık hastalanmalarına neden olur. Adet görme, gebelik, doğum ve menopoz gibi hormon dengesini tamamen değiştiren durumların yaşanması kadınların çeşitli hastalıkları yaşamalarının en önemli nedenleridir. Sadece kadınlarda görülen bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıklar ağrılı adet, miyom, polikistik over, vulvisit ve endometriozistir. Kadın hastalıkları erken dönemde kolay tedavi edilebilen Kadın hastalıkları ile ilgili bilinmesi gerekenler hastalıklardır. Tedavi edilmedikleri sürece ilerleyen dönemlerde ciddi ve kalıcı hasarlara neden olabilirler. Anormal akıntı, adet dönemlerinin dışındaki kanamalar, cinsel ilişki sonrasında kanama ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi durumlar kadın hastalıklarının belirtileri olabilir. Bu nedenle bu belirtileri yaşarsanız beklemeden kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekir.

Kadınlarda En Sık Görülen Hastalıklar

Ağrılı adet: Rahimden salgılanan prostoglandin hormonunun neden olduğu bir durumdur. Adet olmadan 1 gün önce başlar ve adet dönemi boyunca Kadın hastalıkları ile ilgili bilinmesi gerekenler kasık ağrısı deva eder. Genç kızlarda sık görülen bir durumdur.

Polikistik Over Sendromu: Polikistik over özellikle genç kadınlarda çok sık gerilen bir durumdur. Hormon ilaçları ile kısa sürede tedavi edilebilir.

Myom: Genellikle orta yaşlı kadınlarda rastlanan bir hastalıktır. İyi huylu tümörlerdir. Hayati tehlikesi genellikle azdır. Genellikle artan vajinal kanamalara neden olur.

Okunmaya Değer Yazı!  Saç Dökülmesinde En Doğru Adres: TIP

Vulvisit: Kandida türü mantarın neden olduğu kötü kolu akıntı ve kaşıntı ile vajinanın enflamasyonuna verilen isimdir. Oral alınan ilaçlar ve pomatlar ile tedavi edilir.

Endometriozis: Rahim içinin tabakasına endometrium denir. Endometrium adet dönemlerinde parçalanarak dökülür. Endometrium tabakasının rahim içine Kadın hastalıkları ile ilgili bilinmesi gerekenler değil de farklı bir alana yerleşmesine endometriozis denir. Halk arasında çikolata kisti olarak da bilinir.

Kadın Hastalıklarının Komplikasyonları Nedir?

Kadın hastalıklarının genel komplikasyonlarına bakacak olursak;

1-     Oluşan kistler ve bozulan hormon dengesi kısırlığa neden olabilir.

2-     Kanamalar halsizliğe ve yorgunluk yaratabilir.

3-     Hormon bozuklukları sonucunda cinsel isteksizlik

4-     Yaşam kalitesinin azalması

5-     Kullanılan hormon ilaçları sonrasında aşırı kilo alımı

6-     İlerleyen komplikasyonlara bakıldığında ise yumurtalık ve serviks kanseri gibi kanser türleri görülebilir.

Her kadının yaşamış olduğu kadın hastalıkları Kadın hastalıkları ile ilgili bilinmesi gerekenler belirtileri genellikle ciddiye alınmaz ve erken dönemde tedavi edilmez. Saymış olduğumuz belirtilerden herhangi birini yaşamıyorsanız bile mutlaka senede bir defa genel sağlık kontrolünüzü yaptırmanız sizi daha ciddi hastalıklara karşı koruyacaktır.

 

Kaynak: Doğa Hospital

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir