Extacy Nedir? Extacy Zararları Nedir?

Extacy, kimyasal kodu ile MDMA hap şeklinde oral yol ile alınan etkili ve yaygın bir uyuşturucudur. Bir çok şekilde üretimi mevcuttur farklı semboller ile sevimli bir hale getirilmiş olan bu ölüm makinesi zamanla insanları sosyal hayat ve sorumluluklarından uzaklaştırmaktadır.

Extacy’nin yasal satışı asla bulunmamaktadır doğal olarak denetim altında değildir yani içeriği ne olduğu belli değildir piyasada extacy olarak satılan ama asla MDMA içermeyen haplar ele geçirilmiş ve farklı uyuşturucular(metanfetamin, eroin) ile üretildiği tespit edilmiştir bu haplar extacy kadar zararlı ve ölümcüldür.

Elde Edilmesi Kolay

Extacy son 5-10 sene içinde yaygınlaşmış kullanım oranı 14 yaşına kadar düşmüştür. Türkiyenin her bölgesinde kolayca elde edilir bir hale gelen extacy Türkiye geleceği için en büyük tehlikedir. Çünkü insanları normal bir düşünme algısından uzaklaştıran bu  uyuşturucu bağımlıları bıraksa bile eksi sağlıklı düşünce yapılarına dönmeleri uzun yıllar sürmektedir

Extacy Etkileri

Kullananlar kendilerini daha rahat ve biraz hafiflemiş hisseder kendilerini oldukça iyi hissedebilecekler gibi bazı kişilerde kendilerini suçlama ve intihara eğilim gibi vakalarda yaşanmıştır. Alındıktan 30 dakika sonra kana karışan bu uyuşturucu kana karıştığı an en etkili anını yaşatır kişilerde hayal gördürme etkisi yarattığı için kalıcı anksiyete bozukluğu yaratmaktadır.  Genelde sosyal ortamlarda (bar&gece klübü) kullanılır. Alınınca yüksek oranda serotoninin salınımına sebep olur. Extacy’nin en önemli etkisi kişinin aktif olmasını sağlar bu durumda kişi genelde benliğinden çıkar farklı bir kafa yapısına bürünür ilk kullanımlarda sevgi pıtırcığı olan kişiler daha sonra sinir ve nefret küplerine dönerler. Beraberinde kasılma ve çene sıkma gibi etkileri olur. Aynı zamanda bağımlıları Extacy ile Esrar ve alkol kullanır sıcak içecekler tüketmeyi severler.

Okunmaya Değer Yazı!  Gece Körlüğü Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir

Extacy yönelim, algı ve karakteristik bozukluklara sebebiyet verir. Görsel algıda bozulma, terleme bazen ağlama ve kahkaha gibi etkileri gözlemlenmiştir.

Extacy Kullananlar Nasıl Tespit Edilir?

Extacy kullananların göz bebekleri aşırı derecede büyük ve terli olurlar. Yabancı elektronik müzik dinlerler ve genelde dans ederler. abartı şevkat durumları söz konusu olacak ve çok duygusal bir evre içinde olacaklardır. Eğer ki etkisi bitti ise bitkin, yüz ve yanaklar şiş, diş gıcırdatmadan dolayı ağızda kanama durumları olur.

Extacy Riskleri

Bazı kullanıcılar uzun süreli depresiflik yaşarlar bazıları ise bu depresiflik halinden asla kurtulamaz ve sürekli Extacy kullanma isteği ile gezerler. ilk denemelerden sonra doz artımı kişiler arasında hava atma gerçeği yaratır ve daha fazla için diğerlerine hava atar. Depresyon ve tükenmekten kaçınanlar da daha fazla  içmeyi tercih ederek yavaş yavaş ölüme giderler. Sosyal ölüm gerçekleşen kullanıcılar iş ve okul hayatından uzaklaşır başarısız bireylere dönüşür bu durum bir çoğunda intahar teşebbüsü yaratır.

Aşırı derece terleme olduğu için vücut su kaybından iflas edebilir hale gelebilir.

Araştırmacılar uzun süreli kullanımlarda beyin hasarının giderilemez olduğunu tespit etmiştir.

Extacy kalp rahatsızlıklarına ve hipertansiyona sebep olur.

Extacy’nin bahsedemediğimiz bir çok etkisi ve zararı bulunur  her Extacy diye satılan uyuşturucunun içinde var olan kimyasallar farklı olduğu için insanlarda farklı etkiler yaratır.

EXTACY ÖLÜMDÜR! uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir