Her 12 Erkekten Bir Tanesi Prostat Kanseri Oluyor

Her 12 Erkekten Bir Tanesi Prostat Kanseri Oluyor

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 12 erkekten biri prostat kanseri oluyor. Dünya genelinde kanser teşhisi konulan erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda açığa çıkan bir diğer gerçek ise; erkeklerin % 24’ünün prostat kanserine yakalanmasıdır.

Dünya genelinde yapılan araştırmalar; kanser teşhisi konulan erkeklerle ilgili çarpıcı gerçekleri meydana çıkardı. Dünya genelinde kanser tanısı koyulan erkeklerin % 24’ü prostat kanseri oluyor. Bu arada Türkiye’de her 12 erkekten biri de prostat kanseri ile karşı karşıya kalıyor. Üroonkoloji Derneği 2. Başkanı Prof. Dr. Sinan Sözen tarafından yapılan açıklamada; erkeklerde en sık görülen kanser vakasının prostat kanseri olduğu belirtildi. Ancak bunun nedeninin tam olarak bilinmediği de ifade edildi.

Prof. Dr. Sinan Sözen; birçok kanserde olduğu gibi prostat kanserinde de genetik faktörlerin ön planda olduğunu söyledi Aynı zamanda çevresel faktörlerin de bu durumu tetiklediğini ve prostat kanserinin oluşumuna ortam hazırladığını belirti. Yaş, aile yaşantısı, yağlı beslenme, hormonal durum, A ve D vitamini değerleri gibi faktörleri, prostat kanserinin oluşmasına en önemli etkenler olarak sıralandırdı. Normalde 50 yaş ve üzeri erkeklerin prostat kanserine yakalanma risklerinin daha fazla olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sinan Sözen; araştırmalara ve tetkiklere 40 yaşından sonra başlamanın daha doğru olacağını ifade etti. Prostat kanserinin tam olarak neden oluştuğu konusunda bir fikir sahibi olmadıklarını da sözlerine ekledi.

Okunmaya Değer Yazı!  Yaz Ayında Yaralar Yaşlıları Tehdit Ediyor

Kaynak: Limithaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir