Kanser Hastalarına Bal Tüketimi İçin Uyarı

Kanser Hastalarına Bal Tüketimi İçin Uyarı

Son yıllarda bal tüketiminde önemli ölçüde bir artış gözleniyor. Prof. Dr. Sevgi Kolaylı; kanser hastalarının bal tüketimi konusunda dikkatli olmaları gerektiğine vurgu yaparak, balın içerisinde şekerin zararlı hücreleri çoğaltabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Sevgi Kolaylı; son yıllarda artan bal tüketimini dile getirirken, kanser hastalarını ise uyardı. Bal tüketiminin kanser hastaları için pek de faydalı olmadığını ifade eden Sevgi Kolaylı; balın içeriğinde şekerin zararlı hücreleri çoğaltabileceğiniz belirtti. Zengin bitki örtünse sahip olan Türkiye’de birçok farklı balın üretildiğini belirten Sevgi Kolaylı; tüketicilerin son yıllarda ballara fazlaca rağbet gösterdiklerini söyledi. Prof. Dr. Kolaylı; bir kaşık balın, günlük enerji ihtiyacını karşılayacağını ifade etti. Bunun yanı sıra vücudun savunma mekanizmasını da güçlendirdiğini ifade eden Kolaylı; mide rahatsızlıkları ve daha birçok hastalığa da iyi geldiğini dile getirdi. Özellikle akciğer hastalıklarında önemli bir rol oynadığını belirtti.

Balın İçeriğindeki Şeker Zararlı Hücreleri Çoğaltabilir

Sözlerine devam eden Kolaylı; kanser hastalarından kendisine birçok soru geldiğini söyledi ve hangi balı tüketmemiz gerekiyor diye soruyorlar dedi. TÜBİTAK projesi kapsamında bu konuyu incelediklerini belirten Prof. Dr. Sevgi Kolaylı; yaptığımız yapay kanser çalışmalarında, balın kanser hücrelerinin çoğalmasına neden olduğunu gözlemledik dedi ve bunun sebebini de balın içeriğindeki şekere bağladıklarını ifade etti. Bu yüzden de bal tüketiminin kanser hastalarına zararlı durumlar teşkil edebileceğini belirtti.

Okunmaya Değer Yazı!  Masa Başı Çalışanlarına Dikkat

Kaynak: Limithaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir