1 Milyar İnsan Görmeme Riski İle Karşı Karşıya

1 Milyar İnsan Görmeme Riski İle Karşı Karşıya

Günümüzde görmeme riski günden güne artıyor. Yaklaşık olarak 2 milyon kişinin gözlerinde miyop olduğunu ifade eden Op. Dr. Özer insanların gözlerine gereken özeni göstermemesi durumunda 1 milyara yakın insanın gözlerini kaybedebileceğini belirtti.

Dünyadaki yaklaşık 2 milyar insanda miyop hastalığı bulunduğunu ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu “Gelişmekte olan miyopi göz ardı edilirse yüzyılın ortalarında 1 milyar insan körlük riskiyle karşılaşabilir.” Açıklamasında bulundu. Kavalcıoğlu bu sorundan kimsenin farkında olmadığını; okullarda hastanelerde miyop’un ciddiyetinin farkındalığını artırmak amacıyla birlikte çalışmalarının son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Op. Dr. Kavalcıoğlu, görme kaybının en aza indirilmesi için öğretmenlere ve ebeveynlere ortak hareket edelim çağrısında bulundu. Yetişkin insanların %63’ünün elektronik ortamlardaki ışıkların gözlerine ne kadar zarar verdiklerinin farkında olmadığını kaydetti.

Günde En Az 2 Saat Açık Havaya Çıkılmalı

Çocukların göz sağlığının önemini vurgulayan ve göz sağlığını korumak amacıyla bilgisayarlar ve daha buna benzer elektronik ortamlardan uzak durulması konusunda anneleri ikaz eden Kavalcıoğlu, “Ebeveynler, çocuklarını her gün en az iki saat dışarıda vakit geçirmeleri için teşvik etmelidir. Çünkü doğal ışıklar gözlerimiz için çok faydalı, özellikle de gözleri hâlâ gelişmekte olan çocuklar için. Ayrıca çocukların yakın odak gerektiren tabletler, cep telefonları, elektronik oyunlar, televizyon ve diğer faaliyetleri için elektronik cihazlar üzerinde çok fazla zaman harcamadıklarından emin olunması gerekir.” İfadelerini kullandı.

Okunmaya Değer Yazı!  Bel Fıtığında Ameliyatsız Tedavi

Kaynak: Limithaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir