Skolyoz Tedavisi

Skolyoz Tedavisi

Vücudun baş ile bacaklar arasında yer alan ve ağırlığın büyük bir bölümünü taşıyan kemik topluluğuna omurga denir. Omurgamız toplam 33 kemikten oluşur. Bu kemikler disk, bağ dokusu ve eklemler ile birbirlerine bağlı durumdadır. Omurilik ise merkezi sinir sisteminin en önemli bölümüdür ve omurganın içerisinde yer alır.

Omurga vücudun tüm sistemin, el, kol, bacak, aralarındaki kontrolü sağlar. Ayrıca nefes alma ve dışkılama fonksiyonlarını da kontrol eder. İç organlarımızı korur ve beden hareketlerinin tamamının düzgün olmasını sağlar. Düzgün şekilde dik durmak yük kaldırmak ve oturmak için omurganın sağlıklı olması gereklidir.

Skolyoz Tedavi
Skolyoz Tedavi

Skolyoz rahatsızlığı omurga eğriliğidir. Hastalığın ortaya çıkması yaşa göre farklılık gösterir. Genel olarak %2 görülme sıkılığına sahip bir hastalıktır. Kız çocuklarında ve kadınlarda daha sık görüldüğü bilinir. Tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Erkenden fark edilen skolyoz hastalığı egzersiz ile tedavi edilmektedir.

Tedavisi rahatsızlığın nedenine göre değişmektedir. Eğer doğuştan gelen bir skolyoz hastalığı mevcut ise cerrahi yöntem ile tedavi edilir. Operasyon ile kısıtlı alanda füzyon yapılarak eğrilik kontrol altına alınır. Ardından ise belirli aralıklar ile fizik tedavi uygulanır.

Küçük Yaşlarda Ortaya Çıkan Skolyoz Tedavisi

Bir çocuğun ergenliğe kadar olan döneminde skolyoz hastalığı ortaya çıktı ise tedavisi eğriliğin durumuna göre, gözlem, korse tedavisi ve skolyoz ameliyatı ile yapılır. Eğer eğrilik 40 derecenin üzerine çıkmış ise korse ile tedavi yapılabilir. Fakat 0-5 yaş arasındaki çocuklarda korse kullanmak mümkün değildir. 0-5 yaş arasındaki çocuklarda korse yerine operasyon ve ardından fizik tedavi tercih edilir.

Okunmaya Değer Yazı!  Bel ve Boyun Fıtığı Nedir?

Erişkinlerde Skolyoz Tedavisi

Erişkin insanlarda oluşan skolyoz rahatsızlığı tedavisi ağrı miktarı, eğrilik derecesi ve eğriliğin artma durumuna göre belirlenir. Hastanın başka bir etken rahatsızlığının olup olmamasının da kontrol edilmesi gereklidir. Çoğunlukta doktorlar yetişkinlerde cerrahi yöntemi en son kullanırlar. Fizyoterapi ile fizik tedavi ile egzersizler ile tedavi edilmeye çalışırlar.

Tüm bu yöntemler sonucunda iyileşme görülmez ise ve hastanın ağrıları artmaya başlar ise son tercih operasyondur. Skolyoz ameliyatı ve ardından uygulanan fizik tedavi ile hastanı omurga eğriliğinin durdurulması kısmen de düzeltilmesi hedeflenir.

One thought on “Skolyoz Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir