Kadınların Bilmesi Gereken Kalp Krizi Sinyalleri

Dünya üzerinde kadınların %30’u kalp krizinden, neredeyse diğer yarısıda kalp ve damar rahatsızlıklarından hayata gözlerini yummaktadır. Kadınların kalp krizinden hayatlarını kaybetme oranı dünya genelinde erkeklere göre daha fazladır. Nedeni ise kadınlarda kalp krizi belirtilerinin zor fark edilmesidir.

Kalp krizi kadınlarda genelde nefes darlığı, mide bulantısı ve baygınlık gibi durumlarla sinyallerini gönderiyor. Bu durumlar asla kalp krizi ihtimali düşünülmediği için tedavide geç kalınılıyor.

Kadınlarda genel olarak saptanmış kalp krizi belirtileri şunlardır;

Sırt Ağrısı

Kalp krizinin değişmez belirtisi olan göğüs ağrıları kadınlarda farklı bölgelere yayılabiliyor. Bu ağrılar boyun, çene, kollar, sol kol, sırt veya karın ağrıları olarak baş gösterebiliyor. Özellikle sırt bölgesinde ki ağrılar kadınlarda daha fazla rastlanır halde oluyor. Bazı vakalarda sadece ağrı değil genel olarak bir düğümlenme ve ağırlık hissiyle beraber yanma da görülebiliyor.

Nefes Darlığı

Kalp krizlerinin kadınlarda ortaya çıkardığı sinyallerden biride nefes darlığıdır. Orta Yaş üstü kadınlarda yürümeye engel olan ve bunaltıya sebep veren nefes darlığı kalp krizinin bir mesajı olabilir.

Uykusuzluk

Çok büyük bir belirti olmasada bazen bu belirti kalp krizinden önce sık sık yaşanıyor uykunun yetmeme hali ve uyku bölünmesi gibi rahatsız edici durumlar söz konusu

Çarpıntı

Çarpıntı kadınların genelde yaşadığı sorunlardır özellikle ileri yaşlarda. Ancak kalp krizinden önce ki çarpıntılar aniden başlıyor ve diğer belirtiler çarpıntıya eşlik ediyor. Çarpıntı şikayeti erkelere göre kadınlarda kalp krizi öncesi daha fazla yaşanıyor.

Okunmaya Değer Yazı!  Gingivektomi Nedir?

Yorgunluk ve Baygınlık Durumu 

Yorgunluk, baygınlık gibi durumlar kalp krizinde genelde sık sık ortaya çıkan şikayetlerdendir.

Hazımsızlık ve Bulantı

Mide rahatsızlıkları kalp ve damar hastalıklarında genelde ortaya çıkar. Özellikle kalbin alt tarafını tutan krizler kendini hazımsızlık, şişkinlik, bulantı ve kusma şikayetleriyle gösterebiliyor. Araştırmalara göre; mide şikayetleri kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir