Beyin Tümörü Nedenleri ve Belirtileri
Beyin Tümörü Nedenleri ve Belirtileri

Beyin Tümörü

Dil/Languages: Türkçe

Beyin noron denilen cok sayida hucreden olusur.Butun bu hucreler bir uyum icinde calisarak vucudumuzu bir denge icerisinde yonetir.Beyin ile kafa tasi arasinda ise beyin omurilik sivisi bulunur.Beyin bu sivi icerisinde yuzmektedir.Beyinde bulununan hucreler uyumunu kaybederek cesitli nedenlerden dolayi kontrolsuz olarak cogalmaya baslarsa beyin icerisinde bir tumor olusur.Bu tumorun zaman icerisinde buyumesi ile kafa tasi sabit oldugundan dolayi kafa icerisindeki basinc artar.

Beyin Tümörü Nedenleri

Beyin tumorune nedeni tam olarak bilinmemektedir.Bazi vakalarda beynin kendi hucresinin yapisi bozularak kontrolsuz cogalma olayi gerceklesir ve bu sekilde tumor olusur .Buna primer beyin tjmoru denir.Bazende baska bir.orgamda olusan kanser hucresi dolasima katilarak beyine ulasir ve burada da tumor olusumuna neden olur .Bunada seconder beyin tumoru denir.Beyinde tumor olusumu yas ,genetiksek yatkinlik ve cevresel faktorler gibi nedenlerden etkikenir.Ailesinde beyin tumoru olan bireyde beyin tumoru olma ihtimali normal bireylerden daha yuksektir.Ayrica yuksek miktarda radyasyona maruz kalindiginda hucrelerdeki dna yapisi bozuldugu taktirde anormal bir cogalma oldugunda da tumor denilen yapilar meydana gelir.

Beyin Tümörünün Belirtileri

Beyin tumoru beynin hangi yapisinda olusmus ise orada bulunan dokulara baski yapar ve islevini etkiler.Tumor giderek buyuyunce beyine olan basincta artar. Basincin etkisiyle bas agrilar, mide bulantilari , gormede bozukluklar,kusma,sara tarzi bayilmalar gorulebilir.Ancak bunlar tek basina beyinde tumor olduguna isaret degildir. Kesin tani doktor muayenesi sonrasinda hastanin sikayetlerini degerlendirip yapacagi tetkikler sonrasinda anlasilabilir.

Okunmaya Değer Yazı!  Emboli (kan pıhtısı) Hayata Son Verdiriyor

Beyin tumorleri iyi huylu ve kotu huylu olmak uzere ikiye ayrilir. Iyi huylu beyin tumorleri saglikli beyin dokusundanda kokay ayrilir. Bu yuzdende ameliyat sonrasi sonuclar daha yuz gulducu olur.

Dil/Languages: Türkçe

Hakkında Skolyoz

Okudunuz mu?

Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir Ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir Ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Dil/Languages: Türkçe İçindekiler1 Bebeği Bezlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?1.1 Yenidoğan Bir Bebeği Kundağa Sarmak Doğru mudur?2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir