Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Kabarcık şeklinde olan ve içi sıvı dolu olan, sonra patlayarak yara haline gelen bir hastalık sorunudur.  Genellikle dudak ve ağız çevresinde meydana gelir. Uçuk bir enfeksiyon türüdür.  Uçukların enfeksiyon olmasına virüsler yol açar. Uçuklarda oluşan yaraların bazılar geçer bazıları iz bırakmaktadır.  Ağız ve dudak çevresinde çıkan uçuklar yemek yemeyi konuşmayı ve gülmeyi engeller. Görünüm olarak da rahatsız edicidir.  Bir kere çıkan uçuğun tekrar çıkması oldukça yüksektir.

Ağız ve dudak çevresinde çıkan uçuğun temel nedeni çocukken uçuk virüsü kapılmış olunmasıdır. Uçuk virüsleri bulaşıcıdır. Genellikle tükürükle ve yakın temasla bulaşmaktadır.  Uçuk sorunu bulaşıcı bir uçuk virüsü olduğu için en çok yayılan hastalıklardan biridir. Uçuk nasıl geçer? Diye merak edilenler öğrenilmeye çalışılırken uçuğu tetikleyen unsurları da bilmek gerekir. Vücutta kapılmış olan uçuk virüsü varsa stres uçuğun yayılmasını tetikler.

Uçuk Tedavileri

Uçuk nasıl geçer? Düşünüldüğünde uçuğun kesin bir tedavisi yoktur. Uçuğu olan kişilerden uzak durmak ve yakın temas uygulamak uçuk oluşumunu engellemektedir.  Virüs vücuda girdikten sonra vücuttan çıkmayacağı için zaman geçtikçe daha az sıklıkla çıkar.  Daha sık çıkan uçukların geçmesi için ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Uçuk nasıl geçer?

Uçuk Nasıl Geçer - Dudak Uçuk Tedavisi
Uçuk Nasıl Geçer – Dudak Uçuk Tedavisi

Hakkında tedavi yöntemlerini araştırmadan önce uçuk oluşumunu engellemek için kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır. Stresten uzak durulması gerekir. Elleri yıkamadan gözlere ve diğer bölgelere dokunulmamalıdır. Elleri sık sık yıkamak ve güneş kremi kullanmak gerekmektedir.  Uçuk çıktıktan sonra ise uçuğun çıktığı bölgeye ve çıkacağı anlaşılan bölgeye uçuk kremi sürülmelidir. Evdeki besinlerle çıkan uçuklarla baş edilebilmektedir. Siyah çay poşeti çıkan uçuğun üzerine konulduğun çıkan uçuk kabarıklığını azaltacak ve ağrıyı kesecektir. İlk çıkmaya başlayan uçuklarda pamuğun süte batırılıp uçuğun üzerine sürülmesi uçuğun oluşumunu önleyecektir.

Okunmaya Değer Yazı!  Halsizlik Nasıl Geçer? Halsizlik Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir