Saç Dökülme Sebepleri Nelerdir ?

Kadın olsun erkek olsun saç dökülmesi bir çok insanın sorunudur. Saçların dökülmesi insanların özgüvenini olumsuz etkilemektedir. Bazen saç dökülmesi geçiçi bir durumken çoğunlukla sürekli artarak devam etmektedir.

Saç dökülmesini engellemek için öncelikle sebeplerini öğrenmek gereklidir. Saç dökülmesinin çok sebebi olduğu için sebebini tespit etmek oldukça zordur.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Beslenme Yetersizlikleri: Saç dökülmesine sebep olan en büyük faktörlerden biri beslenme yetersizliğidir. Özellikle D vitamini eksikliği saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olur. Kapalı yerlerde fazla zaman geçirmek güneşten uzak kalmak saçların ihtiyacı olan D vitaminin yeterince alınamamasına neden olur. D vitamini eksikliği olan insanların eğer doğrudan güneşten alamıyorsa, D vitamini takviyesi yapması gerekir.

Saç telleri proteinden oluşur; yeterince protein alınmadığında da saçlar dökülmeye başlar. Et yemeyenlerde protein azlığı gerçekleşeceği için başka protein kaynaklarını tüketmeleri gereklidir.

Hormonal Dengesizlik: 30 üstü kadınlarda hormonların dengesizlik yaratması saç dökülme sebeplerindendir. Bazı erkeklik hormonları hem kadında hem erkekte bulunur. Bu hormonlar kadınlarda dengesizleştiği vakit saç kaybı gerçekleşir.

Tiroit Problemleri: Tiroit bezi Eğer gerekenden fazla ya da az çalışırsa saç dökülmesine neden olur. Genellikle Tiroit problemi saç dökülmesinin tek sebebi değildir. Tiroit problemlerinin neden olduğu faktörler saç dökülmesini de tetiklemektedir.

Polikistik Over Sendromu: Polistik over sendromu kadınlarda hormonal dengesizliğe neden olmaktadır. Bu hormonal bozuklukta saçların zayıflamasına yol açarken, vücutta kıllanmalara neden olmaktadır.

Hamilelik: Hamilelik sürecinde kadınların saçları gürleşir. Fakat doğum sonrası hormon seviyelerindeki düşmeler saçların dökülmesine neden olur. Bazı kadınlarda çok azalan saç korkuya sebep olur ama ay gibi bir süre normal karşılanması gerekmektedir.

Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol haplarında bulunan hormonlar saçlarda incelmeye ve zamanla saç kaybına neden olurlar. Bazı durumlarda da doğum kontrol hapını kullanmayı bırakmak saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Yoğun Stres: Çok yoğun stres dönemlerinde saçlar bir anda dökülmeye başlar. Stres bittiğinde hemen saçlar toparlanmayabilir. Bunun için meditasyonlar, doğa yürüyüşleri iyi gelebilir.

Okunmaya Değer Yazı!  Kadınların Korktukları Meme Kanseri Anlatıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir