Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Hepimiz mide ağrısı hissedebiliriz. Mide ağrısı genelde midemizi üşütmemiz, aşırı yemek yememiz veya sevmediğimiz bir şeyler yediğimizde oluşmaktadır. Mide ağrısına karşı bazı besinlerden yardım alabiliriz. Bu besinler midemizi rahatlatmakta ve ağrıyı kesmektedir. İşte bu besinler;

Öncelikle mide ağrılarına karşı hafif yiyecekler tercih etmeliyiz. Ekmek, muz, pilav, haşlanmış patates ve haşlanmış tavuk mide asidimizi dengeleyerek mide ağrısını engellemektedir. Bunlarla birlikte bol bol su tüketmeliyiz.

Mide ağrısının bir nedeni de kabızlıktır. Kabızlık oluşmaması için lifli gıdalar tüketmeliyiz ki kabızlıkla beraber mide ağrıları da başlamasın. Tüketebileceğimiz lifli besinler buğday ekmeği, kepekli ekmek, kuru erik ve kayısı olabilir. Ayrıca yeşil yapraklı besinler de mide ağrısına karşı etkilidir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Yoğurt ve kefir: Yoğurt ve kefir bol miktarda kalsiyum içermekte, sindirimi kolaylaştırmakta ve midemizi yatıştırmaktadır. Yoğurdun içinde bulunan probiyotikler midemizi birçok rahatsızlığa karşı korumakta ve mide ağrılarını engellemektedir.

Keten tohumu: Keten tohumu da içinde barındırdığı yüksek miktarda lif ve omega 3 yağ asidi sayesinde kabızlığı engellemekte ve böylece kabızlık nedeniyle oluşan mide ağrılarını da engellemektedir.

Zencefil çayı: Zencefil çayı mide asidi üretimini dengeleyerek mide ağrılarını keser ve midemizi rahatlatır. Ayrıca mide ağrısına iyi gelen diğer besinler rezene, çadıruşağı, kimyon, limon, nane ve elma sirkesidir.

Daha önce ki yazımızda  Kadın Hastalıkları ele aldık okumanızı öneriyoruz.

Okunmaya Değer Yazı!  Diş Beyazlatma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir