Doğu’da Görev Yapan Doktorlara Teşvik Geliyor

Doğu’da Görev Yapan Doktorlara Teşvik Geliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapan doktorlara mecburi hizmet süresi bittikten sonra “çakılı kadro” vererek, doktorların bu bölgelerde çalışmaya teşvik etmeye hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı bu görev için 5 bin kişilik bir kadro ayırdı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görev yapan doktorlara yönelik bilgi verdi. 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun görevlendirmesiyle sağlık bakanlığına ait bürokratlarının Kars, Mardin, Şırnak Batman ve Siirt illerine inceleme yapmak için gönderildiklerini hatırlatan Gümüş, sağlık görevlileri ile toplantı yaparak taleplerini dinlediklerini aktardı. 

 

İlk adımın Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yer alan illerdeki hekimlerin görev süreleri ve çalışma şartlarının yeniden ele alınmasına yönelik olduğunu anlatan Gümüş, şunları belirtti: 

 

“Orada görev yapan hekimlerimizin bazılarının hasta sayıları fazla değil bu sebeple döner sermayeleri düşük olabiliyor. Gelirleri de batıya oranla az olabiliyor. Çakılı kadro olarak nitelendirdiğimiz 4924 dediğimiz bir kadro sistemi var bunların ise fiks bir maaşları var. Herhangi bir performansa göre değil. Sabit bir maaşları var. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ve diğer kritik bölgelere şehirler dahil ortalama 5 bin kadroyu düşünüyoruz. Bunların ücretleri diğerlerine oranla daha fazla olacak ve döner sermaye derdi de ortadan kalkacak. Hastaları olmasa da paralarını alacaklar.” 

 

Hekimler ‘Bize Bu Kadroyu Verin Göreve Devam Edelim’ Dediler 

 

Hekimlerin zorunlu hizmet sürelerinin 1 yıl olduğunu belirten Gümüş, görev süresi sona eren doktorların kanun kapsamındaki yüksek gelirden yararlanarak 2 yıl daha orada görev yapmalarını istediklerini belirtti. Doğuda görev yapan hekimlerin görev sürelerinin sona ermesinden hemen sonra Batı illerine tayin istediklerini ifade eden Gümüş, şunları ifade etti: 

 

“Bu gibi durumlarda sürekli sirkülasyon oluyor Güneydoğu’da. Orada çakılı üç yıl, bir yılını doldurdu daha sonra iki yıl da yine 4924 projesi içerisinde çalışmasını sağlayacağız. Toplam 10 bin kadro ayrılmıştı. Boşta 5 bin kadro var. Hemotoloji, gastroenteroloji benzeri dallar da boş kaldı. O kadroları ayırıyoruz. Maliye ile görüşüyoruz. İlk olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki hekimlerin uzun süreli görev yapmalarını sağlamak hedefimiz. Bize ‘Bunu verin kalalım’ dediler. Biz de elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyoruz.” 

 

Döner sermaye dosyası ile ilgili çalışma yaptıklarını belirten Sağlık Bakanı Gümüş, görev yapılan yeri ve hizmetteki risk durumunu göz önünde bulundurarak Doğu ve Güney Doğu bölgesinde görev yapan personellere ekstra avantajlar sağlamayı hedefliyoruz.

Okunmaya Değer Yazı!  Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Kaynak: Limithaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir