Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısı neredeyse bütün kadınların problemidir. Yapılan araştırmalar sonucunda kadının regl sürecinin çok ağrılı geçmiş olduğu ortaya çıktı. Adet dönemi sancılarının her kadında farklı boyutlarda olmasının sebebi ağrı algısının yanı sıra psikolojik ya da genetik faktörlere bağlıdır.

Beslenmenin yanı sıra bazı pratik tekniklerle ağrı hafifletilebilir. İlaç dışı yöntemlerin yeterli olmadığı durumlarda ağrı kesici almaktan çekinmeyin. Tedavi olarak ilk basamak ağrı kesici almaktır bunun yanı sıra yapabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır.

Sıcak Uygulama; Karnın alt tarafına konulan sıcak su torbaları rahmin kan dolaşımının hızlanmasına yol açar ve bu şekilde ağrının azalmasına yardımcı olur. Bunun için önerilen ısı 40 derecedir.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?
Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Zamanında Beslenme

Beslenme; Regl süreci boyunca bol bol B ve E vitaminleri tüketmek. Omega 3 yağ asidi, çinko ve kalsiyum gibi mineraller kasılmaları azaltıp sancıların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Adet döneminde bu vitamin ve mineralleri içeren takviyeleri kullanabilirsiniz. Bitkisel çaylar tüketmek kaslar üzerinde gevşetici etki yaratır. Bunun için en yararlı bitkisel çaylar; papatya ve rezene çayıdır. Kahve, çikolata, kola ve çay gibi kafein içeren gıdaları tüketmemek gerekmektedir. Öğünlerinizi hafif tutun ve azar azar ama sık sık yiyin.

Adet dönemi öncesinde fiziksel güç gerektiren işlerden kaçının. Vücudunuzu yormayın ve ağır egzersizler yapmayın.

Okunmaya Değer Yazı!  Düğün Öncesi Kilolardan Kurtulmanın Sırları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir