Zona Hastalığı

Zona hastalığı ; deride kendini gösteren virüslerin sebep olduğu bir hastalıktır.  Zona hastalığı su çiçeği çıkarmış kişilerde görülür ve  sebebi  ” verisella  zoster” adlı virüsün vücuda girmesidir. Zona hastalığına yakalandıysanız bu virüsün vücuda yeni girdiğini düşünmeyin. Su çiçeğine yakalandığınız dönemde  sinir uçlarınıza yerleşir ve yıllarca uyku modunda yaşayabilir.

Hastalık genellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemde üzüntü, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, zehirlenme yada temoterapi sonrasında ortaya çıkar. Zona hastalığı; sinir ucu iltihabı olarak bilinir. Döküntülü ve ağrılıdır. Omurilikten çıkan tek bir sinirin beslediği ağrılı ve karakterize bir hastalıktır. Her yaşta ve her cinste görülebilir. Çocuklar ve gençlerde zona rahatsızlığı çabuk geçer ancak yaşlılarda çok ağır geçer. Oldukça ağrılıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde zona tek bir bölgede lokalize olmaz ve vücutta  yaygın deri yerlerinde ortaya çıkabilir. Kulak siniri ve göz siniri ile ilgili çıkan zonalarda bu iki organın tutumu hakkında  bazı olaylar gelişebilir. Bu iki organla ilgili araştırmalar yapılmalıdır. Sağlıklı bir insanda zona hastalığı tekrarlamaz. Lenfoma, kan hastalığı yada kemoterapi gören hastalarda birden fazla zona atağı gözlemlenebilir.

Zona Hastalığı Belirtileri

  • Ciltte kızarıklık
  • Baş ağrıları
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Şiddetli ağrı ve yanma hissi
  • Deride kabuklanma ve dökülme
  • Ciltte kabarcıkların oluşması
  • Bazı durumlarda ateşlenme

Zona Hastalığı Tedavisi

Zona bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu nedenle hastanın öncelikle dinlenmesi , istirahat etmesi şarttır. Beslenmesine özen göstermeli ve besin yönünden kuvvetli yiyecekler tüketmelidir. Genellikle zona döküntüsü üç hafta kadar sürer. Bu dönemde ağrı kesicilerle hastanın ağrısı dindirilebilir. Hastada ağrılar üç hafta sonunda geçmiyorsa doktora baş vurulmalıdır. Zona tedavisinde  bitkisel bir mucize elma sirkesidir. Elma sirkesinin en büyük özelliği anti bakteriyel olmasıdır. Bu nedenle vücutta oluşan kabarcıkları gidermekte kullanılır. Diğer bir özelliği de ağrı kesici olarak kullanılmasıdır. Günde iki kez bir pamuğu elma sirkesine batırın ve kabarcıkların üstüne sürün. Kabarcıkların soyulmamasına dikkat edin. Bu yöntemi kullandıktan sonra ağrılarınızın hafiflediğini hissedeceksiniz. Elma sirkesini ağız yolu ile de tüketebilirsiniz. İki yemek kaşığı sirkeyi bir miktar su ile karıştırın. Bu karışımı her gün tüketebilirsiniz.

Okunmaya Değer Yazı!  Migren Nedir ve Migren’e Biberiye Kürü’nün Etkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir