Bel Fıtığında Ameliyatsız Tedavi

Bel ve bacak bölgesine yayılan ağrıların en önemli nedenlerinden birisi de bel fıtığıdır. Diskin içerisinde yer alan nükleus pulpozus dediğimiz jöle kıvamındaki yapıdan salgılanan bazı kimyasal maddelerin etkisi, bu ağrıların kaynağını oluşturur.

Bel Fıtığında Ameliyatsız Tedavi

Bel ve bacak bölgesinde oluşan ağrılar, bel fıtığının en büyük belirtileri arasındadır. İlk etapta belde yerleşik olan ağrı, daha sonra bacağa kadar yayılır ve genellikle de tek taraflıdır. Taraf değiştirilebilir ya da iki taraflı olabilir.

Skolyoz da denilen belin bir tarafa doğru eğilmesi sık rastlanan bir şikayettir. Ağrılar; hafif, orta ya da şiddetli yaşanabilir. İleri vakalarda bacak kaslarında erime, incelme ve bacakta üşüme meydana gelebilir.

Bel Fıtığında Tanı Nasıl Konur?

Bel fıtığının teşhisi, genellikle hastaların ifadesi ve görünümüne göre konur. Fakat, hastalığın derecesini tespit etmek ve diğer hastalıklardan da ayırt etmek için laboratuvar tetkikleri, düz röntgen, tomografi, MR gerekebilir.

Ozon Bel Fıtığında Nasıl Uygulanır?

Ozon tedavisi, bel fıtığında iki yöntemle uygulanır.

Birinci yöntemde ozon, ameliyathane şartlarında ve görüntüleme cihazlarının yardımıyla direk olarak fıtığa yol açan diskin içine verilerek, 1 kez uygulanır. Bu yöntemde narkoz ve neştere ihtiyaç duyulmaz. Yan etkisi oldukça az olan bu yöntem, tekrarlanabilir. Bu yöntemin uygulandığı tedavinin ardından hastanede kalmaya gerek yoktur. Hasta, aynı gün içinde taburcu edilebilir. Uygulanan bu yöntem, ameliyat kadar etkili olduğu için “ozon diskektomi” olarak da tanımlanabilir.

Okunmaya Değer Yazı!  Boyun Fıtıkları

İkinci yöntem, normal bir poliklinikte uygulanır. Bel fıtığına yol açan omurgaların yer aldığı belin iki yanına 3 sağ 3 sol tarafta 5 santim derine çok ince bir dental iğne yardımıyla 10 cc kadar ozon enjekte edilir. Böylelikle ozon gazı, derinliklere, disk etrafına ve şişmiş sinir etrafına etki ederek emilir ve etkilerini gösterir. Bu yöntemin her gün uygulanması gerekir. Hasta, toplam 12 ile 14 uygulama sonrası problemlerinden kurtulur. Bu yöntemin bir diğer adı da Diskosan’dır.

Ozon, Bel Fıtığını Nasıl Etkiler?

Omurlarımız arasında yer alan amörtisör görevi gören disk dediğimiz oluşumlar, herhangi bir nedenden dolayı hasarlanır ise, fıtık meydana gelir. Diskin içerisinde jöle kıvamında olan bu bölüm, sinir dokusu üzerine taşarak baskı yapar. Bu taşma sonucunda da disk bozulur.

Ozonun disk içerisine verilmesinin sonucunda da ‘proteoglikan’adı verilen yapılar parçalanır ve su tutamaz hale gelir. Serbest oksijen radikallerinin oluşumu engellenir. Disk mekanik olarak büzüşür ve mumyalaşır, böylece şişerek ağrı ortadan kalkar.

One thought on “Bel Fıtığında Ameliyatsız Tedavi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir