Gazlı İçeceklerin Zararları Nelerdir?

Gazlı ve tatlı içecekler özellikle yaz günlerinde herkesin aşırı derecede kullandığı içeceklerdir. Defalarca bu içeceklerin zararları değinilse de yine de herkes tarafından çok kullanılmaya devam ediliyor. Gazlı içeceklerin zararları biliniyor fakat buna rağmen biz bu tür ferahlatıcı içeceklerin sağlığımız için ne kadar zararlı olduğunu bir kez daha vurgulamak ve organizmamıza hangi zararları olduğunu, hangi hastalıkları beraberinde getirdiğini bilmeniz için bir makale hazırladık.

Fastfood sektörünün gelişmesi ile bu tür içecekler daha da fazla yaygınlaşmaya başlamıştır. Gazlı içeceklerin vücudumuza saymakla bitmeyecek kadar çok zararları vardır. Öyle ki, mide ve bağırsaklarda ciddi komplikasyonlara sebep olmaktadır. Bağırsak iltihabı ve bağırsak kanseri olma riskini yükseltmektedir. Gazlı içeceklerin içeriğinde rekor sınırında fosfat vardır. Bu da böyle içeceklerden düzenli olarak kullanan normal bir insanın sonraki yıllarda kemik erimesi sorunu yaşamasına neden olur. Bu tür içeceklerin içerdiği sodyum benzoat astım ve aynı zamanda egzama hastalığının oluşmasına sebep olmaktadır. Herhangi bir gazlı içecek tüketildiği andan itibaren 20 dakika boyunca vücudumuz normalden 7 kat insülin salgılar. Böylece, sürekli olarak bu içeceklerden içenlerde gelecekte şeker hastalığının oluşmasına yol açmaktadır. İçerdiği fosforik asit böbrek taşının oluşmasına ve böbrek yetmezliğinin oluşmasına sebep olmaktadır. Gazlı içeceklerin hepsinde bulunan asitler dişlerin çürümesine ve ağız kokusuna neden olur. Ayrıca midenin kendi enzimlerini sağlıklı şekilde salgılamasına engel olur, gastrit ve ülser hastalıklarının oluşmasına sebep olurlar.

Okunmaya Değer Yazı!  Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Kapalı kutular

Bildiğiniz gibi gazlı içecekler kutularda, ya da plastik şişe satılır. Bunların içinde ise yüksek miktarda Bisefanol A maddesi vardır ki, bunun da birçok zararları var. Bunlardan en önemlisi östrojen hormonunu artırmasıdır. Bu hormonun fazla olması da erkeklerde büyük sorunlar yaratır, kadınlarda ise meme kanseri riskini artırır. Gazlı içeceklerde bol miktarda bulunan ve onlara tatlı tat veren mısır şurubu hem diyabete neden olur, hem de kalp krizi riskini ciddi anlamda yükseltir. Ayrıca gazlı içecekler beynin dopamin maddesi salgılamasına sebep olur ve bu da beyninizin uyuşturucu madde kullanan bir insanla aynı tepkiler vermesine neden olur. Yani bağımlılık yaratmaktadır. Çevrenizde herhalde bu tür içeceklerin müptelası olan ve içmeden duramayan insanlar görmüşsünüzdür. Buna neden olan ise bu dopamin maddesinin fazla olmasıdır. Bunun yanı sıra, gazlı içeceklerin depresyona neden olduğu ve uzun süre kullanıldığında beyin fonksiyonlarını yavaşlattığı da bilinmektedir. Bu kadar hasarını öğrendikten sonra umuyorum ki, bu tür içeceklerin kullanımından uzaklaşacak veya bunları daha az kullanacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir