Zayıflamak istiyorum!

Değişiklik Zamanı! Artık Ben de Zayıflamak istiyorum!

Çoğumuz, hayatımızın bir döneminde; “Zayıflamak istiyorum” cümlesini kurmuşuzdur. Fazla kilolardan kurtulmak, daha sıkı, daha formda olduğumuzu bilmek, yalnız giydiklerimizin üzerimizde hoş durmasını değil, kendimize olan güvenimizin artmasını da sağlar. Öz güveni güçlü olan kişinin, sosyal hayatta daha aktif rol aldığı tartışılmaz bir gerçektir. İdeal kiloya ulaşmanın, fiziksel görünüşe ve sosyal hayata kattığı olumlu etki büyük önem taşısa da, ‘her şeyin başı sağlık’ felsefesini akıldan çıkarmamak gerek…

Zayıflamaya Gerçekten İhtiyacımız Var mı?

Zayıflamaya karar verirken atmamız gereken ilk adım; “kilo vermeye gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusuna yanıt vermemizdir. Her gün televizyonda izlediğimiz, dergilerde, gazetelerde gördüğümüz incecik fiziğe sahip ünlüler, hemen herkeste daha zayıf olma isteği yaratıyor. Özellikle ergenlik çağındaki genç kızların, örnek aldıkları yıldızlara benzeyebilmek için neredeyse aç kaldıklarına şahit oluyoruz. Günümüzde sadece genç kızlarda değil, yetişkinlerde de bir tutku halini alan ince görünme isteği, anoreksiya (yemek yemeyi reddetme) ve bulimia (aşırı yemenin getirdiği suçluluk duygusuyla, yediklerini çıkartmak) gibi yeme bozukluklarına neden olabiliyor. Zayıflamak isterken sağlığımızdan olmamak için, ideal kilomuzu belirleyip, ne kadar fazlalığımız olduğunu öğrenmemiz gerek…

Zayıflamak istiyorum BMI (Body Mass Index) Nedir?

BMI (Vücut Kitle Endeksi) ; Kilomuzu, boyumuzun karesine bölerek ulaştığımız değerdir ve  ideal kilomuzu gösterir. Çıkan sonuca göre, kilomuzun normal seviyede mi, normalin altında ya da üstüne mi olduğunu öğrenip, beslenme planımızı ideal kiloya ulaşmamızı sağlayacak şekilde  düzenleyebiliriz. BMI hesaplamasına dair internette pek çok kaynaktan yardım alabiliriz.

Okunmaya Değer Yazı!  SHMH Diyeti ve Mucize Etkileri

 Peki Sağlıklı Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Fazla kilolarımızdan kurtulmak için, kendimize uygun beslenme ve egzersiz planını oluşturmalıyız. Aç kalmak yerine sık ve az yemeyi tercih etmek ve spor yapmak işin anahtarıdır.

 İdeal Kilomu Buldum ve Evet, Zayıflamak İstiyorum!

Bu aşamaya geldiysek, porsiyonlarımızı biraz küçültmenin, günlük hareketlerimizi arttırmanın, abur cuburdan uzak durup, sağlıklı besinleri tercih etmenin zamanıdır. Zayıflamanın ve verdiğimiz kiloları yeniden almamanın yolu, diyet yapmayı zorunluluk ya da ödev gibi görmeden, dengeli beslenme ve egzersizi yaşam tarzımız haline getirmekten geçer. Yasaklar hep tatlı geldiği için, diyetimize ne kadar sert kurallar koyarsak, o kadar çabuk sıkılırız. Arada aşırıya kaçmadan, küçük kaçamaklara izin vermek gerek. İstedikten sonra, yapamayacağınız bir şey olmadığına inanın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir