Zayıflamak İçin

Fazla kilolar özellikle tatil dönemine girerken bir çok bireyin başını ağrıtan ve spor salonlarını dolduran bir konudur. Kilo vermek için kendinizi tanımalısınız doğru beslenmeli ve gerektiği kadar spor yapmalısınız.

Bugün ele alacağımız konu Zayıflamak. Zayıflamak  kişiden kişiye göre değişen bir kavramdır. Bazıları belirli diyetler ile  bazıları ise aç kalarak zayıflamayı tercih ediyor tabii ki bizim önerimiz sağlıklı bir şekilde zayıflamak için diyetlere uyum sağlamanız ancak internette okuduğunuz her diyet size uygun değildir. Her hangi bir diyeti kendi sağlığınızı göz önünde bulundurarak ve zayıflamayı hedeflediğinizi unutmadan kendinize uyarlayabilmelisiniz bu en doğru karar olacaktır.

Zayıflamak için diyetler 

Daha önce sizler için iki adet diyet paylaştık işte o diyetlerin listesi.

Uzmanlar tarafından düzenlenmiş bu diyet önerileri sizlerin zayıflamanıza, ideal kilonuza ulaşmanıza yardım edecektir.  Kilo vermenin başarıldığı dönemlerde kişilerin tek yorumu çok inandım, kendimi verdim gibi ve buna benzer cümleler oluyor zayıflamak için önce kararlı olmak gerekmektedir.  Kararlı olmak gerekiyor çünkü diyet sizi resmen survivor yarışmasına itiyor arkadaşlarınız yemek arasında kebapları yerken sizin diyet listenize uyuyor olmanız gerçekten acı verici oluyor. Özellikle yiyip yiyip kilo almayan Aslı’yı gördükçe 😀  moraliniz gerçekten bozuluyor ancak hayalinizde ki kiloya ulaşmak için  en önemli kural KARARLILIK! 

Zayıflamak için öğün atlamayın!

Diyetler söz konusu  olunca herkes 1 öğün atlayıp daha az kalori alacağım hesabı yaparak hedeflerinden uzaklaşıyor. Herkesin yaptığı bu hata ters bir şekilde sonuç veriyor çünkü öğün atlatıldığında o öğünden alınacak kaloriden kurtuluyoruz ancak bu durum metabolizmamızın hızını azaltacak ve gün boyu yaktığımız kalori miktarı düşecek.

Okunmaya Değer Yazı!  Çocuğumda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Olduğunu Nasıl Anlarım?

Açlık ve halsizlik sürekli açlık ile savaşma hali ve bu durumların doğurduğu açlığa dayanamayıp yüksek kalorilere boğulma ihtimali genelde”bu günlükte böyle olsun” gibi cümleler ile geçiştirilen durumlardan bahsediyorum. Eğer ikna olmadıysanız yapılan araştırmalarda 3 öğün yemek yiyenlerin daha kolay zayıfladığı belirlenmiş.

Zayıflamak için spor yapın

Spor yapın spor sadece kilo vermeniz için değil mutlu olmanız, sağlıklı olmanız, aktif olmanız, şehir hayatına ayak uydurmanız, gibi konularda size en fazla etki edecek şeydir.

Spor yapmak bilimsel araştırmalara göre kişilerde dopamin gibi mutluluk hormonlarının salgısında artış gerçekleşir. Bu durum hayata daha sıkı bağlanmanızı hedeflerinizden biri olan kilo verme hedefine dahada inanmanızı gerçekleştirecek sizi güçlü kılacaktır.

Konumuz olan zayıflamaya dönersek eğer spor’un zayıflamaya etkisini anlatalım.
Spor ile kalorileri yakmak kalorileri almaktan daha zor bir çalışmadır spor’u yapmadan önce bir uzmana danışmanız kilo vermenizde daha iyi bir tercih olacaktır.  Gün içerisinde aldığınız her kaloriyi  ortalama olarak aklınızda tutarsanız gün sonunda  ne kadar spor yapmanız gerektiğine ulaşabilirsiniz örneğin bir kişi normal şartlar da 1500 kalori yakıyorsa günde ve 1650 kalori alıyor ve vücut ağırlığı ortalama olarak aynı kalacaktır. Ancak 1650 kalori alıp 1500 kaloriyi normal yaşam şartlarında eritiyor ise üstünede akşam ve ya tercih ettiği bir saatte 250 kalori yakacağı spor aktivitesi yapıyorsa kilosunu zaman içerisinde düşürecektir.

Okunmaya Değer Yazı!  Bahar alerjisinin belirtileri nelerdir?

Kalori hesabı ve spor yaparak daha kolay kilo verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir