Zayıflamak İçin Psikolojik Yardım Alınabilir Mı?

Zayıflamak için psikolojik yardım alınmalı mıdır sorusu son zamanlarda çokca tartışılıyor. Zayıflama ne kadar yapılanlarla ilgili görünse de aslında tamamıyla bir süreç ve bu süreçte fizyolojik olarak yaptıklarınız kadar psikolojik oalrakta yapılanlar da muhakkak etkili oluyor. Bu süreci başarılı olarak atlatabilmek için devamlı kendinizi psikolojik olarak ta motive etmeniz gerekiyor.

Bu esnada bizler için en önemlisi yakın çevremizden gelecek olan destek. Bu noktada bizler için olumsuz yorumlar çokta önemli olmamalı asıl önemli olan bizleri motive eden yakın çevremizin desteği. Ve tabiî ki kendimizi motive etmemiz de oldukça önemlidir.

Zayıflama da psikolog önemli bir unsur mu?

Zayıflamada diyetisyenlerden ziyade kişinin kendini bilinçlendirmesi önemlidir. Siz eğer beyinde bir eşeleri bitirdiyseniz. Bunu başarabildiyseniz eğer kesinlikle sonuç alacaksınız. Fakat bunun aksine direk olarak yönlendirmelerle hareket ediyorsanız bu noktada yanıldığınız da bir gerçektir.  İlk önce bilmeniz gereken hangi sebeplerle yemek yediğinizdir. Herkesin farklı bir sebebi vardır. Eğer size bunun tespitini doğru olarak yapabilmeyi başarırsanız mutlaka bu sebebe engel olacak ve daha az yemek yemeniz sağlanacaktır. Mesela yapabileceğiniz çok basit şeylerle kendinizi psikolojik olarak yönetebilirsiniz.

Zayıflamak için nasıl daha iyi motive olabilirim?

Zayıflama psikolojinizi yönetirken yapabileceğiniz şeyler şunlardır. Kendinize hobili edinin boş zamanlarınızı mutlaka kendinize faydalı olacak şeylerle değerlendirin. Bu şekilde olunca açlık hissetmeyecek ve her boş kaldığınızda yemek istemeyeceksiniz. Bununla birlikte kendinizi denetlemelisiniz. Haftalık olarak kateddiğiniz mesafeyi mutlaka not almalı ve mutlaka hedefler belirlemeli bu hedefler doğrultusunda adım atmalısınız. Aynı zamanda kilo kontrolünüzü de kolaylaştıracaktır.

Zayıflamak için ne yapmalıyım?
Zayıflamak için ne yapmalıyım?

Kendinize bir defter edinin ve neden zayıflamak istediğinizi ona yazın. Her acıktığınızda okuyarak kendinizi motive edin. Yine aynı şekilde bu deftere olmak istediğiniz resimleri yapıştırın. Bunu dolap kapağınızda uygulayabilirsiniz. Her yemek istediğinizde sizi engelleyecektir. Olmak istediğiniz insan resimleri sizleri görsel motive eder. Bu şekilde duygusal olarak kontrol sağlayabilirsiniz.

Yine bunun yanında arkadaşlarınızdan eşinizden ve yakın çevrenizden yardım isteyebilirsiniz. Sizlerin katılacağı toplantılarda yemeniz için ısrarcı davranmamalarını söyleyebilirsiniz. Bunun yanında eşiniz sizin en yakın destekçiniz olacaktır. Birlikte yemeğe çıkmak yemek yerine spor yapabilir yürüyüşlere çıkabilirsiniz.  Bunlar hem sizin hem eşinizin psikolojik olarak faydasına olacaktır. Hem birlikte vakit geçirecek hamda pozitif olmanızı sağlayacaktır.

Okunmaya Değer Yazı!  Kemik Suyunun Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir