Kategori: Diyet

Zayıflamak için ne yapmalıyım?

“Zayıflamak için ne yapmalıyım?” diyete başlama kararı aldığımızda kendimize sorduğumuz ilk sorudur. “Karar verdim ama ne yapacağımı, nasıl yapacağımı bilmiyorum.” cümlesini kim bilir kaç kez kurduk kendimize? Peki, gerçekten, ne yapabiliriz?

Su ve yeşil çay içmek

Hem tokluk hissini arttırmak, hem de toksinlerden kurtulmak için, su ve yeşil çayla dost olun. Gün içinde 2-3 litre su tüketmek ve öğün aralarında bir fincan yeşil çay içmek, vücudumuza verebileceğimiz en güzel hediyeler arasında yer alıyor.

Gazlı içeceklerden uzak durmak

Gazlı içecekleri çoğumuz sevsek de, hem kilo almamıza neden olduklarını, hem de aşırı tüketimlerinin mide problemlerine yol açabileceğini unutmayalım. Gazlı, asitli içecekler yerine, taze sıkılmış meyve sularını, bitki çaylarını tercih edelim.

Kahvaltı keyfini ihmal etmemek

Zayıflamak için kahvaltı hayati önem taşır. Kahvaltının, günün en önemli öğünü olduğunu, gün içinde ihtiyacımız olan enerjinin büyük kısmını kahvaltıdan alacağımızı unutmayalım. Güne güzel bir kahvaltıyla başlamak, yorgunluk hissini alacak ve gün boyu zinde olmamıza yardım edecektir.

Akşam yemeklerine dikkat etmek

Metabolizmanın yavaş çalıştığı saatlerde yenilen besinler, vücudumuzda kilo olarak yerleşecek ve halsizlik hissine neden olacaktır. Akşam yemeğini 19:00 civarında yemeli ve mutlaka hafif bir beslenmeyi tercih etmeliyiz.

Atıştırmaya evet ama…

Uzmanlar, sağlıklı kilo vermek için 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenmemiz konusunda bizi uyarıyorlar. Bu şekilde hem tokluk hissini koruruz, hem de vücudumuzu ihtiyaç duyduğu besinlerden mahrum bırakmamış oluruz. Ana öğünleri takiben, 2,5-3 saat gibi aralıklarla yenecek ara öğünler, ufak atıştırmalar şeklinde olmalı. Bu öğünlerde meyve, salatalık, yoğurt, az miktarda kuruyemiş gibi sağlıklı besinler tüketmeliyiz.

Uyku düzenimize dikkat etmek

Uyku, vücudun dinlenmesi ve gün içinde kaybettiği enerjiyi kazanması açısından önem taşımaktadır. Günde 8 saat uyumaya özen göstermeli ve güne erken başlayarak, yemek saatlerimizi düzenli hale getirmeliyiz.

Egzersiz yapmak

Kilo vermenin formülünün, gün içinde aldığımızdan fazla enerji harcamak olduğunu artık hepimiz biliyoruz. O zaman oturduğumuz yerden kilo vermeyi hayal etmek yerine, harekete geçmenin zamanı gelmedi mi?

“Zayıflamak için ne yapmalıyım?” sorusunun yanıtı aslında çok basit; daha az yemek, daha fazla hareket!

Sağlıklı bir hayat

Kendimizi sıkmadan, hayatın güzelliklerini kaçırmadan da kilo verebiliriz. Yeter ki, bu basit formülleri hayata geçirmeyi öğrenelim. Sağlıklı bir hayata “merhaba” deme vakti…

 

 

Skolyoz

İlgili Gönderi

Ter Bezi İltihabı

Koltuk Altı İltihaplanması Ter Bezi İltihabı Nedir? sorusuna cevap olarak; Tıp dilinde derinin iltihaplanması olarak… Devamı

1 sene ago

Çayyolu Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır? Bulunuş tarihi 1960 yıllarına dayanan lazer epilasyon, kıl… Devamı

1 sene ago

Çayyolu Nöbetçi Eczane

Çayyolu Nöbetçi Eczane ve diğer komşu semt olan ümitköy, beytepe, yaşamkent, incek eczanelerin oluşumunu sağlayan;… Devamı

1 sene ago

Her Türlü Gribi İyileştiren Anneanne Tarifi

Gribe Ne İyi Gelir ? Evde Yapılacak Karışım Grip Savar İçin Malzemeler: 1 su bardağı… Devamı

2 sene ago

Pencere Seçimi ve Sağlık

Evin pencerelerinin seçimi konusuna çok önem verilmemektedir. Fakat pencere seçimi her konuda önemlidir. Örneğin tasarruf… Devamı

2 sene ago

Ispanağın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ispanağın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ispanağın Yararları Düşük kalorili olması sayesinde kilo kontrolünde olan veya… Devamı

2 sene ago