Yeni Doğan Bir Bebekte Fizyolojik Ve Metabolik Özellikler Nasıl Olur?

Yeni doğan Bebeğin Uykusu Ve uyanıklık Durumu: Dünyaya yeni gelmiş bir bebek zamanının neredeyse tamamını uyuyarak geçirir. Süre bazında bakarsak bu zaman yaklaşık olarak 20 saat kadardır.  Bebeğin uyuması ya da uyanması durumları açlığıyla çok ilgilidir. Sık acıktığından dolayı günde 6 8 defa uyanması mümkündür. Bazı bebeklerde uyanma aralığı çok düzenli iken bazılarında rastgele olmaktadır.

Bebeğin Ağırlığı ve Boyu: Bir bebek dünyaya geldiğinde ağırlığı ortalama olarak 3 ila 3,5kg kadardır. Boyu ise 50 cm civarında olmaktadır. Ancak bebeğin anne karnındaki gelişimine göre ağırlığı 2,5 kg ile 4,5kg aralığında değişmektedir.
Bebeğin vücut ısısı: Bebeğin vücut ısısını eczaneden alacağınız bir termometre ile kolayca yapabilirsiniz.

Yenidoğanın Dışkısı: Bebek dünyaya geldikten sonra dışkısını ilk 12 saatlik zaman içerisinde yapabilir. Eğer 48 saat içerisinde dışkı yapmaz ise bu bir hastalık işaretidir. Derhal bir doktora başvurulmalıdır.

Bebeğin doğmadan önce dışkısını yapmış olması, doğum esnasında derisine dışkı bulaşmış olmasından anlaşılır. Bu durumda bir hastalık işareti olarak yorumlanır. Böyle bir olay bebeğin doğum sırasında oksijensiz kalmış olabileceğini düşündürür.

Bebeğim doğumu akabinde yapmış olduğu ve il 4 5 günü kapsayan zamanlarda yaptığı dışkıya MEKONYUM denilmektedir. Bu dışkı siyaha yakındır. Aynı zamanda yapışkan bir yapıdadır. Sonraki günlerde rengi yavaş yavaş açılır ve normal rengini alır.

Bebeğin günlük olarak yaptığı dışkı sayısı bebeğe ve beslenmesine göre değişiklik gösterir. Anne sütüyle beslenen bebekler ortalama 5 6 defa, inek sütü ile beslenenler ise daha az dışkı yapar. Dışkıda önemli olan kaç defa yaptığı değil, yaptığı dışkının kıvamıdır.

Okunmaya Değer Yazı!  Postmatüre Bebek Nedir?

Bazen bebeklerde doğumu takiben 2-3. Günlerde ateşleri yükselebilmektedir. Buna susuzluk ateşi, denilmektedir.

Yenidoğan bebeğin İdrarı: Dünyaya yeni gelen bebek doğar doğmaz idrarını yapar. Eğer ki idrar yapma gecikir ya da bebek idrar yaparken ağlarsa bu durum normal değildir. Bu yüzden doktora haber verilmelidir. Bazen kanalda darlık olabilmektedir ve derhal sünnet olması gerekebilir.

Bebeğin kalp atımı ve nefes alma olayı: Bebeğin nabız hızı yetişkin bir insana göre çok daha fazladır. Normal bir zamanda 120 ile 160 arasında nabız sayımı alınabilir. Nefes alması ve vermesi de nabız sayısına oranlar değişmektedir.

Bebeğin sinir sistemi: bebek uyanık olduğu dönemlerde hareketlerini amaçsız olarak sürdürmektedir. Ancak bu her hareketi başarısız demek değildir. Başarıyla yaptığı birtakım hareketleri olacaktır. Emme, salyasını akıtma, esneme gibi bir çok hareketi başarıyla yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir