Yaz Ayında Yaralar Yaşlıları Tehdit Ediyor

Yaz Ayında Yaralar Yaşlıları Tehdit Ediyor

Yatağa bağlı yaşayan yaşlıları tehdit eden yaralar yaz aylarına geçiş yaptığımız şu günlerde büyük tehdit oluşturmaktadır. Yatağa bağlı hastaların hareketlerinin kısıtlı olması, yetersiz beslenme, aşırı kilolu veya zayıf olmaları, temizlik faktörü, sürtünme, basınç, yanlış yatma pozisyonları gibi nedenlerle zamanla bu tip hastaların vücutlarında yara ya da morluklar oluşmaktadır. Hareketleri zaten kısıtlı olan yaşlıların canlarını daha da çok yakan bu yaraların önlenebilmesi için sık sık pozisyon değiştirmeleri alınabilecek tedbirlerin en başında gelmektedir.

Yatağa bağlı yaşlı hastaların temizliklerine hassasiyetle yaklaşılması gerekmektedir. Çeşitli cilt bakım ürünleri kullanılarak vücudun nem dengesinin sağlanmasının nemli olduğunu vurgulayan uzmanlar yaz aylarında artan yatağa bağlı yaşayan yaşlı hastalar için bir ekstra özen gösterilmesi gerektiğini söylemektedirler. Hava sıcaklığının artmasıyla vücuttaki nem kaybını önlemek için dengeli beslenme ve de sıvı alımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hastaların bütün vaktini geçirmek zorunda oldukları yataklarının basıncı azaltacak yataklar olması ve pozisyon verilebilen yatakların tercih edilmesi yatağa bağlı yaşayan hastalardaki yaraların önlenmesi için oldukça önemli.

Kaynak: Limithaber.com

Okunmaya Değer Yazı!  Boyun Fıtıkları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir