Vücut Yağ Oranı Ve Bel Kalça Oranı Nasıl Hesaplanır?
Vücut Yağ Oranı Ve Bel Kalça Oranı Nasıl Hesaplanır?

Vücut Yağ Oranı Ve Bel Kalça Oranı Nasıl Hesaplanır?

Dil/Languages: Türkçe

Şişmanlıkla mücadele ederken bizi motive edici, çoğunlukla düşürmeye uğraştığımız birçok değer var. Bunların başında da vücut yağ oranı (vücut  yağ indeksi) ve bel kalça oranı geliyor. Bu rakamlara ulaşıp düzenli olarak yenilemek hem sizi motive eder hem de dilediğiniz zaman süreci içerisinde kendinizi kontrol edebilir, hedefler koyabilirsiniz.

Vücut Yağ Oranı:

Şimanlığın tespit edilmesi için vücuttaki yağ oranının bilinmesi gerekir.Vücut yağ oranını ölçen çeşitli analiz cihazlarıyla bu oran öğrenilebilir.

Genellikle kadınlardaki vücut yağ miktarı erkeklerden fazladır. Kadınlarda toplam vücut ağırlığının %26,9’ u erkeklerde ise %14,7’ si yağdır. Bazı kişilerde BKI yüksektir ancak vücut yağ oranı normaldir. Bu durumda bu kişinin obez olduğu söylenemez.

Önemli Hatırlatma: Burada unutulmaması gereken önemli konuların başında yağ oranınızı ölçtürmeden önce dikkat etmeniz gereken maddeler geliyor. İlk olarak ölçümü yapan cihaza yalın ayak çıkmanız gerekiyor. Ve ölçümden 6 saat önce yemek, 2 saat önce de su içmeyi kesmek gerekiyor. Bu maddeleri sağlamdan yapacağınız ölçümler sizi yanıltıcı sonuçlar doğurabilir!

Bel kalça Oranı:

Şişmanlığı ve vücut tipini belirlemede önem kazanmış bir orandır. Bu oran kadınlarda 0,8 erkeklerde 1 ‘i geçiyorsa abdominal obezitenin olduğundan söz edilir.

Bel çevresi 85 – kalça çevresi 100 olan 40 yaşındaki bir bayanı örnek alalım.

85/100=0.85

Bel kalça oranı 0.8 i geçtiği için bu kişinin obez olduğu söylenebilir.

Okunmaya Değer Yazı!  Zayıflamak İçin Psikolojik Yardım Alınabilir Mı?

Dil/Languages: Türkçe

Hakkında Skolyoz

Okudunuz mu?

Fazla Su İçerek Zayıflamak Mümkün mü?

Fazla Su İçerek Zayıflamak Mümkün mü?

Dil/Languages: Türkçe İçindekiler1 Ne zaman su içilir?2 Günde 4 litre su içerek zayıflamak mümkün:3 Suyun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir