Uzmanlar Alerjisi Olanlara Kırmızı Alarm Verdi

Uzmanlar Alerjisi Olanlara Kırmızı Alarm Verdi

Bağışıklık sisteminin bazı insanlarda zararlı olmayan bir takım maddelere karşı aşırı tepki vermesi sonucu ortaya çıkan reaksiyonlar alerji olarak tanımlanmaktadır. Nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösteren alerji dikkat edilmez ve gerekli önlemler alınmazsa oldukça hayati sorunlara neden olabilmektedir.

İlkbaharın iyice yüzünü gösterdiği bu günlerde uzmanlar alerjisi olanların dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulundu. İlkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde sıklıkla rastlanan polenler alerjik astımı tetikleyen etmenlerin başında geliyor. Alerji eşiği düşük kişilerde hapşırık, öksürük ya da göz sulanması gibi genel belirtilerle kendini gösterirken bazen de bu kişiler de deri de kızarıklık ya da döküntü olarak gözlemlenmiştir. Polenlerin çoğaldığı bu ilkbahar döneminde baharın tadını çıkartmak isterken, hastalığınızı tetikleyici unsurları en aza indirmeniz gerekmektedir.

Polenler genellikle sabah saatlerinde daha yoğun olduğu için bu saatlerde dışarı çıkarken daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Sabah yürüyüşlerini öğlen saatlerine yakın zaman diliminde yapmanız uçuşan polen miktarından daha az etkilenmenizi sağlayacaktır. Tanısı uzmanlar tarafından çeşitli cilt ve kan testleriyle konulan alerji çeşitli ilaçlarla tedavi edilmektedir. Fakat sadece kullanılan ilaçlar işe yaramamakta hastanın alacağı bir takım önlemler de hastalığın önlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Örneğin evde temizlik maddesi olarak kullanılan deterjanların solunması, kullanılan çarşaf ve nevresim takımlarının haftada en az bir kere yıkanması, halı boyutlarının küçültülmesi alınacak tedbirlerin başında geliyor.

Okunmaya Değer Yazı!  Omurga Rahatsızlıklarının Tedavisinde Proloterapi

Kaynak: Limithaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir