Turşu Suyu Zayıflatıyor Mu?

Dönem dönem birçok besin için “acaba zayıflatıyor mu?” şeklinde efsaneler okuduk. Yeri geldi çikolatanın bile zayıflamaya yardımcı olduğu yazıldı. Kısacası zaman zaman bitkisel bazı besinler, zaman zaman da televizyon dizilerinde geçen yiyeceklerin zayıflatıyor mu sorusu ile zayıflatma iddiası kazanması ülkemiz için çok da büyük bir sürpriz değil.

Bugünkü yazımızın konusu ise turşu suyu.

Öncelikle şunu belirtelim. Turşu bildiğiniz gibi medeniyetten medeniyete çok farklı yapılıyor. Türkiye’de turşu genellikle limon ve sirke kullanılırken örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde şekerli hatta ballı, Arap ülkelerinde de şeker benzeri tatlarla hazırlanıyor. Bugünün konusu olan turşu suyu ise halis mulis Türkiye’de yapılmış turşu suyu. Ya evlerde aylarca bekletilerek oluşan, ya da turşucu dükkanlarından alınan turşular.

Turşu suyu içinde fazlasıyla asetik asit içeren bir madde. Bu da örneğin yüksek tansiyon hastaları veya reflüsü olan bireyler için büyük bir risk teşkil ediyor. Ve bu kişilere turşu suyu tüketmeleri önerilmiyor. Ayrıca diğer tıbbi araştırmalar da turşunun içindeki asit ağırlıklı yapının yağ yakımını kolaylaştırdığını, ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin olduğunu söylüyor; ama bugünkü sorumuz: Turşu suyu zayıflatıyor mu?

Turşu Türleri Zayıflatıyor mu?

Turşu Suyu Zayıflatıyor Mu?

Bildiğiniz gibi turşunun da kendi içinde çeşitleri bulunuyor. Örneğin lahana turşusu kalp sağlığı ve sinir sistemi açısından özellikle faydalı. Ayrıca soğuk kış günlerinde turşunun ve turşu suyunun metabolizmayı güçlendirici ve enerji verici yönleri de ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan çokça tüketilen salatalık turşusu da birçok anlamda faydalıdır, fayda sağlar.

Okunmaya Değer Yazı!  Hadise Zayıflama Sırlarını Açıkladı.

Turşu suyu yapımı da çok önemli. İçine özellikle dışarıdaki turşu dükkanlarından alınırlarken acı su katılmaması hem iç organlarınızı fazla yormaz hem de sizin daha çok yarar görmenizi sağlar.

Turşu yapılışı ile ilgili diğer tüyolarımz da şunlardan oluşuyor:

  • Turşunun yüzde onu katar sirke kullanmakta fayda var
  • 1 litre salamura için 80-90 gram tuz idealdir. Daha azı istemediğimiz zararlı canlıların üremesine sebep olurken daha fazlası da vücuda gereksizce zarar verir
  • Bir litre salamura için bir başka ölçü birimiyle de ifade edersek 5 yemek kaşığı tuz kullanabilirsiniz
  • Salamuralarınızı çok büyük bidonlarda değil de, ayrı ayrı olarak daha küçük olarak hazırlamanız ise bir başka ve hatta son tavsiyemiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir