Tükenmişlik Sendromu Kalbinize Zarar Veriyor

Tükenmişlik Sendromu Kalbinize Zarar Veriyor

“Burnout” da denilen mesleki tükenmişlik sendromu , ruh sağlığınıza olduğu kadar , kalp ve damar sağlığınıza da olumsuz etki ediyor.

Yoğun çalışma koşulları , istenilen hedeflere uzun zamandır ulaşılamaması , başarma hırsı , rekabet vs gibi bir çok faktörle etkileşim içinde olan tükenmişlik sendromunun kalbi de inanılmaz derecede yorduğu artık bilimsel bir gerçek.Gelişmiş ülkelerin en çok muzdarip olduğu hastalık alanı kalp ve damar cerrahisi ve bununla modern hayatımızın yeni hastalığı tükenmişlik sendromu arasındaki bağlantı hiç azımsanmayacak derecede yüksek.

Kardiyoloji uzmanlarına göre kalp damarlarının tıkanmasına neden olan faktörlerinin çok yüksek ölçekli bir bölümü psikososyal nedenlere dayanıyor.52 ülkede 15 bin kalp krizi vakasının incelendiği bir bilimsel araştırmada, vakaların yüzde 40’ında psikososyal risk faktörlerinin sorumlu olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Belirtileri ailede şiddet ve gerilim , huzursuzluk gibi negatif duygularda artış , saygı ve arkadaşlık gibi pozitif duygularda azalma , kronik yorgunluk , uyku bozukları , genel olarak yaşama karşı negatif tutumlar şeklinde görülebilir.

ARIC çalışmasının 2010’da ve Kopenhag Kalp Çalıştayı’nın da geçen yıllarda yayınladığı araştırma kalp ve damar hastalıkları ile tükenmişlik sendromu arasındaki çok yakın ilişkiyi belgeler nitelikteydiler.

O yüzden kalp damar rahatsızlığı yaşamak istemiyorsak umutsuzluğa kapılmadan değerlerimizi ve önceliklerimizi yeniden sınıflandırmalı , hayatımızda spora ve egzersizlere zaman ayırmalı ve en önemlisi sigarayı bırakmalıyız.

Dünyada ki en önemli önceliğimiz sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı olmalı.Sağlıkla kalın.

Okunmaya Değer Yazı!  Extacy Nedir? Extacy Zararları Nedir?

Kaynak: Limithaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir