Spordan Sonra Neden Turşu Suyu İçilir?

Spordan sonra salatalık turşusunun suyunu içmek vücudun canlanmasına ve kaybettiği sıvıyı geri almasına yardım ediyormuş. Spordan sonra neden turşu suyu ? Spordan önce daha verimli egzersiz, hem de egzersizden sonra vücudu yenilemek ve güçlendirmek için su kadar yararlı içecekler var.

Son zamanlarda ise yeni içecek gündeme geldi: Salatalık turşusu suyu.

“Bunun egzersiz ile ne ilgisi var?” Demeyin, bu, daha önceki alışkanlıklarınızla kıyasla biraz garip gelebilir, ancak yapılan araştırmalar kasılmalara karşı salatalık turşusunun suyundan daha iyi bir içecek olmadığını gösterdi. Amerika’daki Dakota Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, egzersizden sonra salatalık turşusu suyu içen sporcularda sade su içenlere oranla adalelerdeki kasılmaların yüzde 37 oranında azalttığı gösterildi. Tamamen doğal olarak hazırlanmış salatalık turşusu suyunun içeriğindeki maddeler beyindeki kasılmaları doğuran kısmı uyarıyor ve onların sayısının azalmasına neden oluyor. Peki salatalık turşusu suyunu bu kadar harika yapan nedir? Cevabı ise çok basit: Tabi ki içerisinde sirke bulunmasıdır. Araştırmalar sirkenin içerdiği asidin mideye giriş yaptıktan sonra beyine sinyal gönderdiğini ve bu sayede beynin kaslara rahatlama emri gönderdiği, kasılmaları önlediğini gösteriyor.

Salatalık turşusu suyunun faydaları;

Kasılmaları geçirmeye ek salatalık turşusunun daha birçok faydası var.

– Susuzluğu önlemeye: Koşu ve egzersizden sonra vücudunuz terleme ile fazla tuz ve su kaybeder.

– Alkolün etkilerinin önlemeye: Alkol aldığınızda de vücut su ve tuz kaybeder. Turşu suyu ise vücut için gerekli olan suyu ve tuzu geri kazandırır.

Okunmaya Değer Yazı!  Mor Lahananın Faydaları

– Enerjiyi yükseltme: Bir saatten fazla süren antrenmanlarda vücudunuz ve zihniniz yorula olabilir. Salatalık turşusu suyu ise spordan sonra enerjinizin yükselmesine yardımcı olur.

Not: Turşu suyunu içmeden önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Olabilir ki, sağlığınızda, sindirim sisteminizde bulunan herhangi arıza nedeniyle turşu suyunun size fayda olmayabilir hatta bu size zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir