Skolyoz Tedavisi Ne Kadar Sürer

Skolyoz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Skolyoz hastalığı omurga eğriliği çoğunlukla çocukluk çağlarında görülen bir hastalıktır. Özellikle anne ve babaların çocukların fiziksel gelişimine duyarlı olmaları gereklidir. İyi bir gözlem ile erkenden fark edilmesi halinde skolyoz fizik tedavi ile iyileşir. İlerleme durumlarında ise cerrahi yönteme ihtiyaç duyulur. Yaşam kalitesini etkileyen ve ilerleme durumunda tamamen eğik bir vücut haline getiren bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Skolyoz; vücudun hareket mekanizmasının 3/2 sini yöneten omurga kemiğinin eğri olmasıdır. Bu eğrilik önlem alınmaz ise gün geçtikçe artar. Nedeni kesin olmayan bu rahatsızlık her hastalık gibi erken tedavi ile kısa sürede iyileşir. Fakat tedavinin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gereklidir. İlerleyen durumlarda cerrahi müdahale yapıldı ise mutlaka fizik tedavi ile tamamlanmalıdır. Sadece cerrahi müdahale ile bırakılır ise hastalığın tekrarlaması söz konusudur.

Skolyoz Tedavisi Ne Kadar Sürer?
Skolyoz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Skolyoz Türleri

Skolyoz hastalığının 4 ayrı türü bulunmaktadır. Bunlar;

  • Doğuştan gelen skolyoz hastalığı, doğumdan itibaren omurga kemiğinin yapısının bozuk olması durumudur. Tedavisi en zor olan türdür.
  • 0 ile 3 yaş arasındaki skolyoz hastalığı; infantil idiopatik skolyoz da denir. Nedeni belli değildir.
  • 3-10 yaş arası skolyoz hastalığı; juven idiopatik skolyoz da denir. Yine bu türünde nedeni belirlenmemiştir.
  • Adolsen idiopatik skolyoz ise 10 ile 15 yaş arasındaki skolyoz hastalık türüdür.

Doğuştan olan skolyoz rahatsızlıklarında 5 yaşı geçmeden müdahale etmek gereklidir. Erken müdahale ile birlikte korse tedavisi de uygulanmalıdır.

Okunmaya Değer Yazı!  Skolyoz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Skolyoz Hastalığında Cerrahi Müdahale

Omurga eğriliği yaşan insanlarda eğer eğrilik 40 dereceyi aşmış ise cerrahi operasyon ile tadavi edilir. Bu şekilde bir tedavi çok riskli ve zordur. Ardından ise mutlaka fizik tedavi ek olarak da korse tedavisi uygulanmalıdır. Operasyonun riski nedeni ile uzman doktor tarafından uygun görülmedikçe yapılmamalıdır. Aksi takdirde omurgada vücudu tamamen etkileyecek kadar zor duruma sokabilir.

Yetişkinlerde Skolyoz Tedavisi ve Cerrahi Tedavi adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz!

Omurga kemiği vücudun hareket kabiliyetini sağlar. Bu nedenle de insanın yaşayacağı bir omurga eğriliği durumu ilerledikçe yaşam kalitesini etkiler. Eğrilik hem görünüş hem de yaşayış olarak büyük bir problemdir. Çözümünde erken tedavi çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir