Sağlıklı Diyet Yapıyor Musunuz

Hayatımızın bir bölümünde hepimiz mutlaka kilo problemi yaşamışızdır. Fakat yaptığımız şeylerin doğruhhluğundan her ne kadar emin olsak da bazen çok büyük problemlere yol açacak diyetler uygulayabiliyoruz. Birçoğumuz gün içinde uzun saatler aç kalarak uyguladığımız diyetlerle kilo vermeye uğraşıyoruz. Fakat uyguladığımız bu diyet sağlıklı diyet olarak adlandırabileceğimiz bir diyet türü değildir. Gün içinde uzun saatler aç kalmak kan şekerimizi düşüreceğinden ciddi sorunlara ve ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu yüzden mutlaka öğünlerimizi belirli aralıklara bölerek sağlıklı diyet yapmalıyız.

Birçoğumuz sadece sebze yiyerek etten uzak durarak zayıflayacağına inanıyor. Bu çok yanlış bir bilgidir. Vücudumuzun sebzeye olduğu kadar ete de ihtiyacı vardır. Haftada en az bir kez balık, en az 1 kez tavuk ve en az 1 kez kırmızı et tüketmeliyiz. Gün içinde yemeklerimizin yanında zeytinyağlı salatalar ve az yağlı yoğurtlar yememiz de zayıflamamız için ve sağlıklı diyet programı oluşturmuş olmamız için en yararlı faktördür.

Sağlıklı Diyet Sağlıklı Hayat İçin Bol Su

Gün içinde tükettiğimiz su miktarı da diyet programımız için artı puan oluşturmaktadır. Mutlaka su tüketimimize dikkat etmeliyiz. Ortalama 12-14 bardak su gün içinde yeterli olacaktır. Doktor kontrolü olmadan zayıflamak için kullanılan tıbbi malzemeler de ciddi zararlara yol açar.

Kısa vadede çok kilolar vermeye çalışmak da büyük bir yanlıştır. Kilonuz ne kadar fazlaysa o kadar uzun zamanda vermelisiniz ki en doğru sonuçlara ulaşabilesiniz. Yemeğe her zaman çorbayla başlamanız da büyük bir yanlıştır. Yemeğe mutlaka salata, yoğurt ve suyla başlamalısınız. Televizyon izlerken, canınız sıkıldığında ya da öfkelendiğinizde buzdolabına saldırmayın. Bu diyetlerde yapılan en büyük yanlıştır. Bunların dışında alkol tüketimine de dikkat etmelisiniz. Alkol yağdan sonra en yüksek enerji içeren ikinci maddedir. Alkolün de sınırını bilmelisiniz. Haftada 1 veya 2 kadeh şarap sizin için yeterli olacaktır.

Okunmaya Değer Yazı!  1 Ayda 6 Kilo Verdiren Diyet

Diyet Kontrolü

Diyetinizi sürekli denetleyiniz. Eğer diyetinizde ters gittiğini düşündüğünüz bir şeyler varsa mutlaka hekim kontrolünü deneyiniz. Yaptığınız diyetin sağlıklı diyet olduğundan emin olsanız da mutlaka bir uzmana danışınız. Böylece daha sağlıklı zayıflamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir