Kategori: Genel

Pencere Seçimi ve Sağlık

Evin pencerelerinin seçimi konusuna çok önem verilmemektedir. Fakat pencere seçimi her konuda önemlidir. Örneğin tasarruf etmek için, verimliliği artırmak için hatta sağlık için bile pencere seçiminin önemi büyüktür b sebeple dikkatli ve araştırılarak yapılmalıdır. Ev için doğru pencereyi seçerek birçok fayda sağlayabilirsiniz. Pencerelerin her bütçeye ve her zevke göre birçok seçeneği bulunmaktadır. Pencerelerin boyutları ve şekilleri de ev için önemli kriterler arasındadır. Evin boyutuna, tarzına ve aydınlığına göre pencere seçimi yapılmalıdır. Pencereler tasarruf, görünüm ve verimlilikten ziyade sağlık için fayda sağlayabilecek türde seçilmelidir. Pencerelerin sağlıkla ilgisi olmadığı düşünülse de bu bilgi yanlıştır. Pencere seçimi ve sağlık birbiri ile alakalıdır.

Pencere Seçiminin Sağlıkla İlgisi Nedir?

Bütün canlılar gün ışığına ihtiyaç duydukları gibi insanlarında gün ışığına ihtiyaçları vardır. Dışarıda olunmadığı zamanlarda evde de gün ışığı alınabilir. Pencere seçimi ve sağlık bu konu üzerinedir. Çünkü sağlıklı bir vücut için gün ışığı almak önemlidir. Gün ışığı sadece vücudumuza değil ruhumuza ve aklımıza da iyi gelir. Gün ışığının yeterince alınmaması insanı karamsar, huzursuz, mutsuz ve yorgun bir ruh haline sokacaktır. Pencereden de olsa güneş ışığını hissetmek depresyon riskini azaltmaktadır. Bunlar düşünüldüğünde pencere seçiminin sağlıkla bağlantılı olduğu görülebilir. Bu yüzden evlerde gün ışığını alabilmek için pencerelerin konumu, malzemesi ve boyutu önemlidir. Doğru pencere seçimi ile gün ışığının tüm eve girmesi sağlanabilir. Aynı zamanda soğuğa dayanıklı bir pencere seçerek ev ısısı korunabilir. PVC pencereler soğuğa karşı dayanıklı yapıya sahiptir seçimlerin bu yönde olması sağlık açısından doğru bir seçim olacaktır. Kısaca pencere seçimi ile sağlık birbiri ile ilişkilidir.

Pencere Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Pencere seçiminde evin boyutu ve tasarımı önemli bir kriterdir. Yüksek tavanlı ve daha eski tarzda bir evde yerden yüksek veya çok katlı pencereler kullanılmalıdır. Aynı zamanda çok büyük ve geniş bir oda daaz pencerenin olması görüntü ve ışık açısından iyi bir seçim olmayacaktır. Büyük ve geniş odalarda yine aynı şekilde geniş ve büyük odanın boyutuna göre pencereler kullanılmalıdır. Manzaralı bir eve sahip ise pencerelerin duvarların bir kısmını kaplaması manzarayı kapatmayacak ve geniş, ferah bir ortam yaratacaktır. Işık ve aydınlık sevenler Tavan veya çatılara pencereler koyarak doğal güneş ışığından en iyi şekilde yararlanabilirler. Yatak odası veya banyolarda ise pencere seçimi mahremiyeti ve gizliliği korumak göz önünde tutularak yapılmalıdır. Bu da opak veya buzlu pencereler kullanılarak sağlanabilir. Bu pencereler seçilerek o mekân hem karanlık yapılmamış olur hem de gün ışığından yararlanılabilir.

Pencere seçimi coğrafi koşullarla da ilgilidir. Örneğin kişi erken kalkmıyorsa ve gündüz uyuyorsa doğal olarak yatak odasına sabah güneşinin gelmesi onu rahatsız edecektir. Bu yüzden pencere seçiminin de bu husus dikkate alınarak yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda soğuk bir yerde yaşanılıyor ise PVC türündeki pencerelerin seçimi daha uygun olacaktır. Çünkü PVC pencereler diğer pencere türlerine göre ısı kaybını minimumda tutar. Böylelikle hem tasarruf yapılmış olunur hem de ısının verimliliği artırılmış olur. Verimlilik, ısı tasarrufu ve sağlamlık açısından en iyi pencere seçimi PVC olacaktır.

Pencere seçiminde dikkat edilmesi gereken kıstaslar oldukça fazladır. Ancak ısı verimliliğini sağlamak hem tasarruf hem de hastalığı önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple ısı kaybını minimum değerde tutacak pencereler tercih etmek her zaman kullanıcının faydasına olacaktır.

 

Eğer Ankara’nın Çayyolu ilçesinde yaşıyorsanız sağlıklı pencerelere sahip olmak için Çayyolu pimapen tamiri ve bakımı firması ile iletişime geçebilirsiniz.

yonetim

İlgili Gönderi

Bağlıca Koltuk Döşeme

Bağlıca Koltuk Döşeme Koltuk Döşeme Nedir, Ne Zaman İhtiyaç Duyulur? Koltuk döşeme; maliyet, manevi değerler… Devamı

4 ay ago

Ter Bezi İltihabı

Koltuk Altı İltihaplanması Ter Bezi İltihabı Nedir? sorusuna cevap olarak; Tıp dilinde derinin iltihaplanması olarak… Devamı

2 sene ago

Çayyolu Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır? Bulunuş tarihi 1960 yıllarına dayanan lazer epilasyon, kıl… Devamı

2 sene ago

Çayyolu Nöbetçi Eczane

Çayyolu Nöbetçi Eczane ve diğer komşu semt olan ümitköy, beytepe, yaşamkent, incek eczanelerin oluşumunu sağlayan;… Devamı

2 sene ago

Her Türlü Gribi İyileştiren Anneanne Tarifi

Gribe Ne İyi Gelir ? Evde Yapılacak Karışım Grip Savar İçin Malzemeler: 1 su bardağı… Devamı

2 sene ago

Ispanağın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ispanağın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ispanağın Yararları Düşük kalorili olması sayesinde kilo kontrolünde olan veya… Devamı

3 sene ago