Nöroloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Nöroloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

 

Nöroloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Sinir sistemi, beyin ve kas sistemi hastalıkları ile ilgilenentıp bilim dalına nöroloji denir. Nöroloji çok geniş Nöroloji nedir, hangi hastalıklara bakar kapsamı olan bir bölümdür.Nörolojik hastalıkların genel belirtileri aynı olduğu için tanı koymak ilkaşamada mümkün olmayabilir. Nörolojik hastalıklar psikoloji bölümünü deyakından ilgilendirdiği için nöroloji psikoloji ille iç içe olan bir Nöroloji nedir, hangi hastalıklara bakar bölümdür.Nörolojik hastalıkların genel nedeni genetiktir. Ailede olan bir hastalık genellikle diğer aile üyelerine aktarılır. Nöroloji hastalıkların tedavisindeerken teşhis hayati önem taşır. Nörolojik hastalığın bulgularını fark edersenizvakit kaybetmeden bir uzmana Nöroloji nedir, hangi hastalıklara bakar danışmalısınız. Sinir sistemi motor sisteminçalışması için en önemli sistemdir. Sinir sistemi çok karmaşık bir yapıyasahiptir. Nörolojik hastalıklar tüm vücudu etkileyebilirken bazı durumlardasadece vücudun belirli bir bölümünü etkileyebilir.

Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklar İle İlgilenir?

Nöroloji beyin ve sinir sistemi hastalıklarının tamamı ile ilgilenir. Beyin ve sinir sistemi aniden hasara uğrayarak vücudun motor sisteminin düzenli çalışmasını etkiler. Nörolojik hastalıkları sıralayacak olursak;

1-     Ani gelişen hafıza kaybı ve ekstremitelerde uyuşukluk

2-     Multip skleroz ve ALS Hastalığı

3-     Zamanla ellerde titreme ve parkinson hastalığı

4-     Unutkanlık

Okunmaya Değer Yazı!  Tıp Dünyasında Hastalıkların Keşfi İçin Bir Yöntem Geliştirildi

5-     Şiddetli baş ağrıları ve geçmeyen baş dönmeleri

6-     Yüzde meydana gelen ağrı ve uyuşukluk

7-     Vücudun herhangi bir bölümünde his kaybı

8-     Denge bozuklukları

9-     Sara ve epilepsi gibi hastalıklar

10-   Vücut seğirmeleri ve psikolojik bozukluklar

11-   Vücut kasılmaları

12-   Omurilik hasarları

Bu hastalıklar genelde genetik nedenlere bağlı gelişenhastalıklardır. Farklı sebeplerden dolayı sinir Nöroloji nedir, hangi hastalıklara bakar sisteminin hasara uğraması ileoluşabilirler. Erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıcı olduğu içinşüphelendiğiniz durumlarda vakit kaybetmeden bir nöroloji uzmanına danışarakgerekli tetikleri yaptırmalısınız.

Nörolojik Hastalıkların Tanısı Nasıl Konur?

Nörolojik hastalıkların belirtileri birbirleri ile çok benzediğiiçin doğru teşhisi koymak biraz zor olabilir. Nörolojik bir hastalığın tanısıkonulması için tomografi, fiziksel muayene, manyetik rezonas görüntüleme,direkt röntgenogram, biyopsi, nöroendokrin çalışmalar, ultrosonografi, lomberponksiyon ve elektroensefelografi gibi tanı yöntemleri kullanılır. Bu tanıyöntemleri semptomların varlığına göre seçilir. Hastalıkların belirtileri hangitanı yönteminin kullanacağı konusunda bilgi verir.

 

Kaynak: Doğa Hospital

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir