Kulak Çubuğu Kullanırken Dikkatli Olun

Kulak Çubuğu Kullanırken Dikkatli Olun

Kulak kanalı şekli nedeni ile temizliği zor olan bir organımızdır. Bu yüzden herkes kulak çubuğu ile kulağını temizlemeye çalışmaktadır. Ancak kulak yapısı yüzünden pamuklu çubukların kulağa sokulması bir hayli sakıncalı olmaktadır.

Liv Hospital Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nedim Arda tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada; kulak çubuğu kullanımına dikkat çekildi. İnsanların kulak çubuklarını aslında yanlış kullandıklarını belirten Doç. Dr. Nedim Arda; kulak çubukları kulağın içindeki değil, dışındaki pislikleri temizlemek için üretilmiştir dedi. Kulağın içinin değil, kepçesinde yer alan kıvrımlı yapının temizlenmesi adına kulak çubuklarının üretilmiş olduğunu ifade eden Doç. Dr. Nedim Arda; insanların pamuklu kulak çubuklarını ve diğer materyalleri kulaklarına sokmalarının birçok olumsuz yanının olduğunu belirtti. Birçok hastalığın bu yüzden açığa çıktığını da sözlerine ekledi.

Kulaklar Yağlı Akıntı İle Kendi Kendini Temizliyor

Kulakların normalde temizlenmeden, yağlı akıntının dışkulak yolu ile dışarıya atıldığını ifade eden Liv Hospital Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nedim Arda; dar kanal, aşırı kıllanma ve birtakım nedenlerle akıntının birikebileceğini ve zamanla ağrıya neden olabileceğini dile getirdi.

Kaynak: Limithaber.com

Okunmaya Değer Yazı!  Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir