Kışı Şişmanlamadan Geçirmenin Yolları

Soğuk kış günlerinde hareketsizlik ve kalorili gıdalar eklenince şişmanlamak kaçınılmaz olur. Kışı şişmanlamadan geçirmenin yollarını sizler için yazdık.

Hava soğuk olduğu için sporu ertelemeyin

Güneşli ve ılık bir günde gezmek varken, bu soğuk ve çetin geçen havalarda hiçbirimiz dışarı çıkmak istemiyoruz. Ama kışın şişmanlamamızın en önemli nedenlerinden biri havalar kötü olduğu için sporu ertelemek. Eğer, hava soğuk diye sporu erteliyorsanız kapalı mekanlarda sporla uğraşın. Tüm kışı hareketsiz geçirmek yerine, mümkün olan her zamanı değerlendirin.

Uyuyun

Havalar soğuyup günler kısalmaya başladığında metabolizmamız yavaşlıyor ve daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyoruz. Kış aylarında saat gece yarısını geçmeden önce yatağa uzanmak ve gece uykusunu aldıktan sonra sabah erkenden uyanmak hem gün ışığından daha fazla faydalanmanızı, hem de uykunuzun düzene girmesini sağlar. Bir diğer faydası ise gece yarısı yemek yememiş olmanızdır.

Sıvı almayı unutmayın

Kışın kilo almanıza sebep olan şeylerden biri de susuz kalmaktır. Elinizin altında mutlaka küçük bir şişede su veya şekersiz sıcak içecek olsun.

Karbonhidratlardan korkmayın

Karbonhidratlar düzgün şekilde tüketildiği sürece düşmanınız değildir. Eğer doğru miktarda karbonhidrat tüketirseniz, makarna veya ekmek yemekten kaçınmalısınız. Protein, lif ve karbonhidrat açısından zengin besinleri, nohut, fasulye gibi baklagiller veya süt ürünlerini vakti zamanında tüketin. Makarna veya pilav gibi karbonhidratları ise egzersizden sonra yemek daha uygundur.

Okunmaya Değer Yazı!  Yağları Eritmek İçin Karın Hareketleri

Sıcak yemek yiyin

Soğuk havalarda size hangisi daha çekici geliyor? Bir kase salata, yoksa bir kase çorba mı? Sıcak yemek hem enerjimizi artırır, hem de yavaşlayan metabolizmamızın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir