Kalp Krizi Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Kalp Krizi Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Kalp Krizini tanımlamadan önce Kalp nedir ? sorusuna yanıt bulmamız gerekiyor. Kalp, insan vücudu için gerekli besin ve oksijeni, tüm vücuda sistemli ve düzenli bir şekilde ulaşmasını, bu hareketin de sürekli olarak tekrarlanmasını sağlayarak insan yaşamının devam etmesini sağlayan güçlü kaslardan oluşan bir organdır. Kalbin bu açıdan insan vücudunda oldukça önemli bir yeri vardır. Kalp bu görevi yerine getirirken kendi besin ve oksijen ihtiyacını da karşılamak zorundadır. Kalbin hasar görmesi tüm vücudu etkileyecek kadar hayati bir öneme sahiptir.  

Kalp Krizi Nedir ?

Kalbi besleyen atardamaların ani tıkanmasına bağlı olarak kalp kası dokusunun yeterli besin ve oksijen alamaması, sonucunda da kalp kasının hasara uğraması, eski özelliğini yitirmesi durumudur. En önemli nedenleri, bu ani damar tıkanıklığının ortaya çıkmasının sebebi, damarlarda biriken kolesterol ve yağ gibi maddelerin birikimi sonucunda oluşur. Zamanla bu birikim kalbi besleyen damarların daralmasına, plak denilen yapıların damar duvarına yapışarak oluşmasına neden olur. Bu plaklar artarak üzerlerinde pıhtı oluşumuna izin veren yapılar haline gelir. Bu yapıların kalbin kan pompalarken yapıtığı basıncı engellemesi ve sonucunda geçişine izin vermemesi sonucunda da kalp krizi dediğimiz durum ani bir şekilde gelişir. Düzensiz beslenme,sigara kullanma gibi bazı faktörler bu damar daralmalarının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. İşte tüm bunların zamanla oluşması kalp krizini tetikleyen ve bazen de kalp krizine neden olan unsurlardır.

Okunmaya Değer Yazı!  Diyet Yapanlara Ekmek Uyarısı Yapıldı

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir ?

Kalp Krizi oluşumu her ne kadar ani olsa da çoğu vakit kısa zaman aralığına yayılmış bir şekilde belirtiler verir. Bu belirtilere ne kadar hızlı ve doğru bir şekilde müdahele edilirse, kalp krizi o kadar çabuk atlatılabilir, oluşacak zararlar azaltılabilir. 

Göğüs Ağrısı

Göğüsün orta kısmında beliren ani ve şiddetli ağrı en önemli belirtidir. Fakat her göğüs ağrısı kalp krizine davetiye çıkarmaz. Ağrı durumuna ani sıkışma, baskı ve yanma gibi yan belirtileri de bünyesinde barındırır. Organize olarak ağrıya bu durumların bir veya birkaçının eşlik etmesi, birkaç dakika ya da daha uzun şekilde devam etmesi, kollara, sırta, çeneye, boyun bölgesine ve mideye doğru yayılım göstermesi tipik belirtiler arasında yer alır. Ağrı durumu hareket halindeyken daha şiddetli, istirahat durumunda daha az hissedilir. Fakat istirahat etmek dahi ağrının tamamen kaybolmasını sağlayamaz. 

Nefes Darlığı

Nefes darlığı, güçlükle nefes alma durumudur. Nefes alırken birey normal zamandakinden daha fazla efor sarfeder, güç tüketmek zorunda kalır. Göğüs ağrısına eşlik eden nefes darlığı, bazen tek başına da kalp krizinin belirtisi olabilmektedir. 

Vücutta Oluşan Diğer Belirtiler Nelerdir ?

Bu durumların dışında, vücutta oluşan bu ani normal dışı davranışa tepki olarak bazı durumlar gelişebilmektedir. Terlem, mide bulantısı, kanın yeterli pompalanmaması sonucu tansiyon düşüklüğüne bağlı baş dönmesi ve karın ağrısı gibi faktörler de saydıklarımızın dışında genellikle eşlik eden durumların arasında bulunmaktadır. 

Okunmaya Değer Yazı!  Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Zararları

İnsanların her yaşında geçerli olan bu durumlar, bazen yaşa bağlı olarak spesifik durumları doğurur. Yaşlı bireylerin bir kısmında göğüs ağrısı duyulmadan sadece nefes darlığı bile kalp krizinin belirtisi olabilir. Diyabet (Şeker) rahatsızlığı bulunan bireylerde bazen sadece nefes darlığı ve soğuk terleme olarak belirti verebilir. 

Kendimizde veya çevremizde herhangi birinde böyle bir durumla karşılaşırsak öncelikle yapmamız gereken sakin kalarak soğukkanlı olmaktır. Ardından sağlık ekipleri aranarak profesyonel desteğin biran önce kalp krizini geçiren bireye ulaşmasını sağlamalıyız. 

 

 

Kaynak: Limithaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir