Kahvaltıda Nasıl Beslenmeli? Sağlıklı Tüyolar

Günün en önemli yemeğinin kahvaltı olduğunu muhtemelen bilmeyen yoktur. Sabahları işe ya da derse giderken yolda kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız, bunun çözümü oldukça basit olabilir. Sabah kahvaltısında nasıl beslendiğiniz çok önemli. Eğer sizin de birçok insan gibi sabah yemek yeme alışkanlığınız yoksa veya bir fincan kahve ve meyve ile sabahı geçiriyorsanız, hatanız işte buradadır. Bu şekilde kilo vereceğinizi düşünmek büyük bir hatadır. Kahvaltı yapmak vücudun uykudan çıkması ve fonksiyonlarını gün boyunca sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi açısından gereklidir. Sabahları yemek yemeyip, gün ortalarında çok yemek uykunuzun gelmesine ve iş veriminizin düşmesine neden olur.

Sağlıklı bir kahvaltı gerekli karbonhidrat, protein, lif ve gerekli vitaminleri içerir. Sabahları gün boyunca enerji veren karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için fındık, badem, yulaf gibi şeyler yiyebilirsiniz. Böyle çerezler hem de Omega-3 kaynağıdır. Beyaz ekmek ise kaliteli karbonhidrat kaynağı değildir ve mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Özellikle sporla uğraşıyorsanız, kahvaltı günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını karşılamak için idealdir. Ayrıca İçeriğindeki proteinden dolayı beslenmek uzun süre insanı tok tutmaktadır. Yumurta değerli protein kaynağıdır. Yumurta yerken sarısını beyazından ayırarak beyazını yemek protein açısından daha zengin ve faydalı olacaktır. Sucuk ve sosis ise iyi protein kaynağı değildir. Sabah kahvaltısında mutlaka meyve ve sebzeye de yer vermelisiniz. Eğer menüsünde zaten zenginse veya sabah kahvaltısında meyve – sebze yemek istemiyorsanız, meyve ve sebzeleri daha sonra yiyebilirsiniz.

Okunmaya Değer Yazı!  1 Ayda 6 Kilo Verdiren Diyet

Sabah kahvaltısında ne içmeliyim?

Yeni sıkılmış meyve suları iyi bir seçimdir. Kahve de aynı şekilde sabahın vazgeçilmez içeceğidir ve içerdiği kafein sayesinde güne daha enerjik başlamanız için yardımcı olacaktır. Ancak kahvaltı sırasında çok kahve içilmesi daha sık acıkmanıza ve midede yanma hissine neden olabilir. Ayrıca kilo vermeye çalışıyorsanız, kahve ile gelebilecek gizli kalorilere de dikkat etmekte fayda var. Buna göre kahvenizi süt ve şekerle içmemeye çalışın. Kahvenin yerine çay tercih edebilirsiniz. Kahvaltıdan önce 1 – 2 bardak su da içebilirsiniz. Çünkü kahve ve çay dehidrasyona neden olur, yani su kaybı yaratır. Birçok insan kahvaltı yapmakta zorlanıyor. Özellikle protein açısından zengin besinler bazılarına ağır gelir ve bu tür besinler tüketmek istemiyorlar. Halbuki sabah tüketilen proteinin miktarını artırmak günlük protein ihtiyacının tam karşılanması için son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir