İyi Bir Diyet Nasıl Olmalıdır?

Diyet yaparken dikkat etmemiz gereken bir çok ayrıntı vardır. Bunların her birisi diyetin faydalı olması ve verim alınması için büyük önem taşımaktadır. Beslenme listeleri bir çok farklı yerden temin ediliyor; fakat aslında kişiye özel olmalıdır. Kişiye özel olan listelerde daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu yüzden herkesin bünyesi farklıdır ve diyet listelerinde bünyeye göre değişiklik gerekebilir. Veya en başta mutlaka bir kan tahlili yapılmalı, kan tahlilin sonucuna göre bir liste hazırlanmalıdır. Mesela tiroide rahatsızlığı olan birisine yâda diyabet olan birisine ona göre bir liste uygulanmalıdır.

Diyet herkese ayrı hazırlanır ve bulduğumuz listeleri uygularken bu unutulmamalıdır. Şok diyetlerden ve ünlü diyetlerinden eğer uzman doktorlar eşliğinde yapılmıyorsa uzak durulmalıdır. Bunlar genelde reklam amaçlıdır ve gerçeği yansıtmaz bu nedenle uzmanlara bu konuda güvenilmeli; fakat başka kaynaklara güvenilmemelidir.

Bu noktada deneyip memnun kalanlar belki yardımcı olabilirler. Bunun yanında bir çok uzman beslenme listelerinin altı öğünden oluşması gerektiğini ve üç ara, üç ana öğün olmasının iyi olabileceğini söylüyor. Light ürünlere çok dikkat edilmeli bu ürünlerin de doymuş yağ içerdiği unutulmamalıdır. Light ekmek yiyerek liste dışına çıkarsanız diğeriyle aynı kalori almış olursunuz. Bu nedenle dikkat etmelisiniz.

İyi bir diyet listesi neleri içermelidir?

İyi bir diyet listesi şu özellikleri taşımalıdır.Her şeyden önce güvenilir olmalıdır. Yavaş ve istikrarlı kilo vermeye çalışılmalıdır. Diyet listesi bütün mineral ve vitaminleri içermeli ve bünyeden bünyeye farklılık gösterecek olsa da az kalori içermelidir. Bu kalori miktarı kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Bu konuda bir uzmandan yardım alınmalıdır. Danışılan doktor ile birlikte liste oluşturulmalıdır. Bu uygulanan programda başarı oranı nedir önce bunlar sorgulanmalıdır. Şok diyet denilen çok düşük kalorili diyetlerden oldukça uzak durulmalı ve bunların yan etkileri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

İlk beslenme programı bittikten sonrasında da devam edilecek bir diyet listesi olmalı ve kilo kontrolü sağlayabilmek için bu programlara devam edilmelidir. Spora kesinlikle devam etmeli ve kilo verildikten sonra da bırakılmamalıdır. Başlamadan önce ise kesinlikle genel sağlık taraması yaptırılmalıdır.

İyi Bir Diyet
İyi Bir Diyet

Sizde başarmak istiyorsanız;

Bir diyet listesinde mutlaka sebze, meyve, vitamin, mineraller ve özellikle protein olmalıdır. Vücut hem baklagillerden hem karbonhidratlardan da bir miktar alınmalı ve bu denge sağlanabilmelidir.

Okunmaya Değer Yazı!  Ispanağın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir